O bobrze nad Morskim Okiem zrobiło się głośno przed rokiem – w sierpniu 2019 roku. To wtedy Grzegorz Bryniarski, leśniczy TPN z tego rejonu Tatr, zauważył wówczas ścięte drzewa, a potem znalazł przygotowywane przez niego żeremie. Nietypowe jak na Tatry zwierzę przygotowywało się, by w Morskim Oku przetrwać zimę. I to się mu udało. W kwietniu przyrodnicy z TPN zaobserwowali jego ślady w tej części Tatr. Przyrodnik na wiosnę odnalazł ślady jego działalności w rejonie Dwoistej Siklawy.
Wówczas nikt z TPN nie był pewny, czy to jeden bóbr, czy może jakaś rodzina. Jednak w maju okazało się, że bóbr zginął wspinając się nad Morskie Oko. 13 maja jeden z turystów odnalazł martwego bobra w rejonie Szpiglasowej Przełęczy. Zwierzę najprawdopodobniej wyszło do Dolinki za Mnichem, wyszło na Szpiglasową Przełęcz i spadło na stronę Doliny Pięciu Stawów Polskich.
- Jest to bardzo wielka ciekawostka przyrodnicza, że nie dość, że przetrwał zimę w Morskim Oku, to potem wyszedł na Szpiglasową Przełęcz – mówił w maju Bryniarski.
Od tamtej pory nikt nie zaobserwował działalności bobrów w tej części Tatr. Aż do teraz. Leśniczy Grzegorz Bryniarski znów odnalazł w rejonie Dwoiste Siklawy ślady wskazujące na obecność bobra.
- Wszystko na to wskazuje, że bobrów było więcej. Bo w Morskim Oku dalej bóbr jest i przygotowuje się do zimy. Magazynuje pożywienie – opowiada leśniczy.
Bobry w Tatrach pojawiły się stosunkowo niedawno. Po raz pierwszy zaobserwowano je w 2015 roku. Pojawiły się wtedy w rejonie Łysej Polany. - Czasem podchodziły do schroniska w Dolinie Roztoki, ale nigdy nie zapuszczały się nad Morskie Oko - mówi leśniczy. Kilka lat temu przyrodnikom z TPN udało się „złapać” na fotopułapce bobra z Łysej Polany. Przy Potoku u Lisów, zwanym także potokiem Palenica, zaobserwowano olsze charakterystycznie podgryzione przez te zwierzęta. Niektóre drzewa zostały ścięte i ogryzione z kory, inne - wciągnięte do potoku.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
