Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tatry. Przebadano 233 konie. Cztery zostały czasowo odsunięte od pracy na szlaku do Morskiego Oka

red.
Badania koni na Włosienicy w Tatrach
Badania koni na Włosienicy w Tatrach Fundacja VIVA
Cztery konie zostały czasowo odsunięte od pracy na szlaku do Morskiego Oka w Tatrach. To efekt ostatnich badań zwierząt pracujących na szlaku.

Badana zwierząt ciągnących wozy wypełnione turystami odbyły się w weekend od 8 do 10 lipca. Miały one za zadanie sprawdzić, czy zwierzęta zgłoszone do pracy są zdrowe i czy mogą ciągnąć w lecie wozy. Do zbadania było 300 koni.

- Niestety, w uwagi na kapryśną pogodę i padający deszcz nie udało się przebadać wszystkich koni – mówi Zbigniew Kowalski, który z ramienia Tatrzańskiego Parku Narodowego nadzoruje transport konny na tym słynnym tatrzańskim szlaku. Przez złą pogodę nie było turystów, a to spowodowało, że nie wszystkie wozy mogły wypełnić się turystami. Tymczasem był to wymóg: że konie będą badane po tym, jak z pełnym dopuszczalnym obciążeniem pokonają trasę z Palenicy Białczańskiej na Włosienicę.

- W ciągu trzech dni udało się przebadać 233 konie. Do zbadania pozostało 66 zwierząt. Zaplanowany został drugi termin badań uzupełniających. Mają one odbyć się 28 lipca – mówi Zbigniew Kowalski.

Spośród zbadanych koni, cztery zostały odesłane na drugą turę badań pod koniec lipca.

- Nie zostały one skreślone całkowicie z listy dopuszczonych do pracy na szlaku koni. W jednym przypadku koń musi przejść dodatkowe badania EKG. Drugi musi wyleczyć chore oko – wylicza Kowalski.

Z kolei dwa kolejne konie nie zostały dopuszczone do badań ortopedycznych z uwagi na dolegliwości. Właściciele muszę je wyleczyć, a następnie wszystkie cztery konie stawią się na dodatkowe badania 28 lipca. Wtedy zapadnie ostateczna decyzja ws. dopuszczenia ich do pracy. Do tego czasu fiakrzy nie mogą używać tych konie do pracy na szlaku.

Badania odbywają się tam od kilku lat – zawsze na początku sezonu. Zainicjowali je obrońcy praw zwierząt. Teraz organizatorem ich jest Tatrzański Park Narodowy wespół z animalsami. Badania mają sprawdzić stan koni przeznaczonych do pracy na tym górskim szlaku i odsunąć od pracy zwierzęta chore.

Konie bada komisja składająca się z czterech osób - trzech lekarzy weterynarii i hipolog. W ramach badań sprawdzane jest, czy konie nie kuleją, czy nie mają innych dolegliwości kończyn. To badanie odbywa się na Palenicy Białczańskiej – zanim koń wyjedzie na szlak. Z kolei na Włosienicy – czyli w miejscu dokąd wywożą konie turystów, sprawdzane jest m.in. ich tętno i oddechy.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska