Przysłop Miętusi (1189 m n.p.m.) to przełęcz pomiędzy szczytami oddzielającymi dwie doliny – Kościeliską oraz Małej Łąki. Nazwa przełęczy wywodzi się od słowa „prislop”, co w języku Wołochów oznacza przełęcz oraz nazwiska właściciela pastwisk znajdujących się na przełęczy – Miętusa.
Przełęcz zajmuje Polana Miętusia, która niegdyś wchodziła w skład Hali Miętusiej i była wypasana. Jej powierzchnia w połowie XX wieku wynosiła 13 ha, jednak stopniowo zarastała i przez lata zmniejszyła się o jedną trzecią.
Po zachodniej stronie polany wznosi się Zadnia Kończysta Turnia (1296 m n.p.m.) – charakterystyczna czerwona skała, kiedyś było to miejsce słynące z wydobycia rud żelaza.
Przełęcz jest ważnym węzłem szlaków turystycznych. Można stąd dojść na szczyt Małołączniaka (2096 m n.p.m.), na Wielką Polanę Małołącką lub do Doliny Kościeliskiej.
Na granicy lasu od południa stoi metalowy krzyż papieski postawiony w 1990 roku, by upamiętnić pierwszą pielgrzymkę papieża Jana Pawła II do Polski z 1979 roku. Wcześniej na polanie był drewniany krzyż ustawiony w 1984 roku. Zniknął w niewyjaśnionych okolicznościach.
Na polanie stoi stół przy którym można odpocząć przed dalszą wędrówką. Jest on bardzo często zajęty, ale nieopodal – przy szlaku niebieskim, naprzeciwko krzyża znajduje się drugi, „ukryty” pomiędzy drzewami.
W drugiej połowie XX wieku na hali funkcjonowało prywatne schronisko zorganizowane w szałasie pasterskim, jednak obecnie nie ma już po nim śladu – spłonęło w 1987 roku.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
