Zdroje - nazwane w tym roku przez TPN źródełkami Esbit - znajdują się przy Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN (ul. Chałubińskiego 42 a), a także w Kuźnicach – jeden w zespole dworsko-parkowym (tuż nad dyrekcją TPN), drugi przy dojściu do dolnej stacji kolei linowej na Kasprowy Wierch.
Zaczerpnąć z nich można czystą wodę, nadającą się do picia. W ten sposób TPN zachęca wszystkich do zrezygnowania z jednorazowych butelek z napojami i tym samym do myślenia o środowisku. Tatry co roku, szczególnie w sezonie letnim, zmagają się z dużą ilością śmieci, które zostają wyrzucane podczas turystycznych wycieczek. Wiele z nich to właśnie plastikowe lub szklane butelki po napojach. Z roku na rok jest nieco lepiej, to pokazuje, że wzrasta świadomość ludzi, jednak ciągle jest dużo do zrobienia i tego typu akcje są bardzo potrzebne…
O wodzie w plecaku warto pomyśleć szczególnie w najbliższy weekend. Według prognoz ma to być bardzo gorący czas. Turyści ruszający na szlak muszą pamiętać o zabezpieczeniu odpowiedniej ilości wody pitnej - by nie odwodnić się na szlaku. Warto zabrać wodę ze sobą, bo ta w tatrzańskich potokach jest co prawda czysta, ale jest jałowa. Nie posiada minerałów, które pomagają organizmowi dostatecznie się nawodnić. Odwodnienie jest bowiem bardzo niebezpiecznie. Powoduje poważne osłabienie organizmu. Może być zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia. Na odwodnienie najbardziej narażone są dzieci, osoby starsze, a także ludzie z nadwagą.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
