https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tatrzańska Atlantyda: góry jakich nie znamy [ZDJĘCIA]

Marta Paluch
Czy wiecie, jak wyglądał Giewont bez krzyża? Albo pierwszy wyciąg w Kotle Gąsienicowym? Kocioł Goryczkowy bez wyciągu, z nieistniejącymi szałasami, porysowany jedynie śladami nart?

Zdjęcia tych obiektów, bezpowrotnie już utraconych, Czytelnicy znajdą w wydanym właśnie albumie "Tatrzańska Atlantyda". Jest też np. istniejące niegdyś schronisko na Przysłopie Miętusim albo wyciąg narciarski w Dolinie Kondratowej.
Tytuł wziął się z faktu, że przeszłość Tatr jest trochę jak zaginiony ląd, Atlantyda właśnie - resztki miejsc niegdyś powszechnie znanych dziś porosły łąki.

Autor zdawał sobie sprawę, że albumów tatrzańskich i zakopiańskich fotografii nie brakuje (twierdzi nawet, że jest ich za dużo). Pomysł stworzenia "Tatrzańskiej Atlantydy", wydanej przez Wydawnictwa TPN i Muzeum Tatrzańskie (nasza gazeta jest patronem medialnym tego wydarzenia) wziął się właśnie z przesytu tym, co znane i po wielokroć powielane.
"Tatrzańska Atlantyda" to dwujęzyczny, elegancko wydany zbiór starych, w większości dotychczas niepublikowanych zdjęć miejsc dawniej ważnych dla Zakopanego i Tatr.

Autorem publikacji jest Piotr Mazik - historyk sztuki, narciarz wysokogórski, przewodnik tatrzański, instruktor narciarski i entuzjasta gór. Jest współautorem książek o tematyce górskiej, m.in.: "Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości" (2011) oraz "Ślady, szlaki, ścieżki. Pośród tatrzańskich i zakopiańskich wyobrażeń" (2013). Tworzył też wraz z innymi wystawy:

"Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości" (2011-2012) oraz "Wyprawa. Pośród tatrzańskich i zakopiańskich idei" (2013) prezentowanych w Muzeum Tatrzańskim. Jest członkiem fundacji "Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości".
Sam o sobie mówi: Jestem chory, gdy przez trzy dni nie widzę Tatr...

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

c
czytelniczka
Z całym szacunkiem ... publikacja nie ma autora ...
Fotografie posiadają swoich twórców, ani jednej z nich nie jest jednak Piotr Mazik.
Pomysł publikacji kuriozalny, wykonanie podobne ...
Przykre ...
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska