W Krakowie jest ponad 700 budowli ochronnych, w których można się schronić. Tak wynika z pozyskanej przez nas ewidencji, którą dysponuje Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie. Na liście są nie tylko schrony z czasów II wojny światowej, ale także piwnice lokatorskie w blokach i kamienicach, które zostały zakwalifikowane jako miejsca, gdzie też można przeczekać zagrożenie.
Poniżej kilka adresów:
- ul. Lea 77,
- ul. Królewska 59,
- ul. Siemaszki 25,
- ul. Rydla 17,
- ul. Żelechowskiego 6,
- ul. Chopina 19,
- ul. Chocimska 21,
- ul. Biernackiego 7,
- Os. Zielone 1,
- Os. Szklane Domy 6.
Eksperci mówią, że w Krakowie najwięcej schronów wybudowano w latach 1953-1960. Powstawały wówczas pod każdym budynkiem. - Później, w czasach PRL-u, budowano je jeszcze pod obiektami użyteczności publicznej, takimi jak budynki urzędów, przedszkoli czy szkół - twierdzi Dariusz Krzyształowski, prezes Małopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Historii "Rawelin".
- Następnie wiele schronów w budynkach mieszkalnych zamieniano na piwnice, a w obiektach administracji czy szkołach na magazyny, składy, albo np. harcówki - dodaje. Zauważa, że w naszym mieście zachowały się m.in. pomieszczenia schronowe w piwnicach kamienic, które powstały podczas II wojny światowej. - Pozostałością po tamtym okresie są również niewielkie schrony dla ludności cywilnej np. w Parku Krakowskim czy przy ulicy Królewskiej - kwituje Dariusz Krzyształowski. Jego Stowarzyszenie opiekuje się m.in. schronem, zlokalizowanym pod Szpitalem im. Stefana Żeromskiego.
Schrony w Krakowie
Najbardziej znane krakowskie budowle ochronne znajdują się w Nowej Hucie. Wśród nich są: schron pod Szpitalem im. Żeromskiego, schrony pod budynkami Nowego Centrum Administracyjnego przy ulicy Ujastek oraz schron pod Światowidem. Obecnie są wykorzystywane jako atrakcje turystyczne. Dzięki temu są zadbane i zdaniem części ekspertów najlepiej przystosowane do tego, żeby się w nich schronić.
Definicje:
- Schron - jest budowlą ochronną o obudowie konstrukcyjnie zamkniętej, hermetycznej, zapewniającej ochronę osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub innych dóbr materialnych przed założonymi czynnikami rażenia, oddziałującymi ze wszystkich stron;
- Ukrycie - jest budowlą ochronną niehermetyczną, wyposażoną w najprostsze instalacje, zapewniające ochronę osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub innych dóbr materialnych przed założonymi czynnikami rażenia, oddziałującymi z określonych stron;
- Miejsca doraźnego schronienia - pomieszczenia w budynkach o konstrukcji żelbetowej lub murowanej, usytuowane na najniższej kondygnacji. Dzięki nim możliwe jest zapewnienie skutecznej ochrony np. przed niebezpieczeństwami, związanymi z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi.
- Wędkarstwo to nie hobby, to styl życia! Najlepsze memy o wędkarzach
- Zrujnowany Kazimierz, szare Stare Miasto. Pamiętacie jeszcze taki Kraków?
- Góralskie królestwo Marty i Dawida Kubackich. W Szaflarach zbudowali piękny dom
- Te ZNAKI ZODIAKU będą obrzydliwie BOGATE
- Jakie linie tramwajowe planowane są w Krakowie w najbliższych latach? LISTA
