- Do tej pory łącznie zostało zgłoszonych pięć lokalizacji, w tym trzy miejsca z dzielnicy Krowodrza, jedna z dzielnicy Podgórze i jedna z dzielnicy Czyżyny - informuje Emilia Król z biura prasowego krakowskiego magistratu.
Zgłoszone schrony zostaną skontrolowane przez specjalistów
W urzędzie nie podają na razie szczegółów lokalizacji. Zgłaszane do urzędu schrony lub miejsca ukrycia zostaną poddane jeszcze weryfikacji. O tym czy zostaną uznane za budowlę ochronną zdecydują opinie inspektorów budowlanych oraz przedstawicieli Państwowej Straży Pożarnej, którzy będą kontrolować obiekty, zgodnie z wytycznymi określonymi w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia w sprawie kryteriów uznawania obiektów budowlanych albo ich części za budowle ochronne.
W urzędzie usłyszeliśmy, że jeżeli zgłoszone obiekty zostaną potwierdzone jako ochronne to mogą trafić do oficjalnej ewidencji. W magistracie zaznaczają jednak, że część takich obiektów może być na terenie prywatnych nieruchomości czy też np. szkół. Interpretują więc to tak, że podawanie szczegółów musi być też uzgodnione z prywatnymi właścicielami czy dyrekcją placówki.
Jeżeli ktoś ukrywał schron to musi go ujawnić
Przypomnijmy, że 1 stycznia 2025 r. weszła w życie ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej, której art. 207 ust. 3 zobowiązuje właścicieli, użytkowników wieczystych lub zarządców obiektów budowlanych albo ich części, które przed dniem wejścia w życie ustawy pełniły funkcję budowli ochronnej, w szczególności stanowiły schron albo ukrycie, do powiadomienia o tym fakcie Prezydenta Miasta Krakowa. Informację zawierającą dokładny adres obiektu należy przesłać drogą elektroniczną do Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa na adres e-mail: [email protected].
Obowiązek powiadomienia o obiektach ochronnych właściwego miejscowo wójta (burmistrza, prezydenta miasta) wyznaczono w terminie 90 dni od dnia wejścia w życie ustawy.
Jeżeli więc ktoś przez lata ukrywał schron lub ukrycie w swoim obiekcie to jego głównie dotyczy zapis art. 207 pkt 3 Ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Nie oznacza to, że trzeba zgłaszać piwnice w blokach lub firmach, chyba że przeprowadzone zostały w nich jakiekolwiek prace budowlane dostosowujące je do funkcji ochronnych.
