Psy stają się grube najczęściej przez swoich właścicieli, którzy karmią je zbyt obficie, a nierzadko do woli. Do nadwagi psów prowadzi także złej jakości karma o zbyt dużej kaloryczności i zawartości tłuszczów oraz dokarmianie czworonogów resztkami z pańskiego stołu, które najczęściej są wysoko przetworzone i wysokokaloryczne.
Dlaczego niektóre rasy psów tyją tak łatwo?
Jeśli do tego pies większość czasu spędza samotnie w domu, a na intensywne spacery i zabawę z nim przeznaczamy nie więcej niż 2 godziny dziennie, dodatkowe kilogramy przybywają z łatwością.
Chociaż tak jak u ludzi, za nadwagę u psów najczęściej odpowiada zła dieta i brak wystarczającej ilości ruchu, innymi czynnikami ryzyka są:
- genetyczne skłonności właściwe dla niektórych ras,
- wiek (najwięcej otyłych psów ma 5-8 lat),
- sterylizacja,
- stosowanie niektórych leków.
Zawsze jednak na właścicielu spoczywa obowiązek dbania o psa i niedopuszczania do wystąpienia u niego nadwagi.
Psy z nadwagą i otyłością. Jak pomóc grubemu pupilowi?
By pomóc psu z nadwagą zrzucić nadmiarowe kilogramy, najpierw należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Odchudzanie psa wymaga sporego zaangażowania jego właściciela. Należy dbać o rygorystyczne karmienie określonym pokarmem, zaprzestać dawania psu przekąsek oraz zadbać o odpowiednią dawkę i rodzaj ruchu.
Nawet jeśli w twoich oczach pulchny pies wygląda uroczo, pamiętaj, że nadwaga i otyłość realnie zagrażają jego zdrowiu i mogą pociągnąć za sobą poważne choroby oraz skracają długość życia!
Pamiętaj, że psy z nadwagą poruszają się mniej chętnie, bo jest to dla nich trudne. Kiedy waga zacznie spadać, pies będzie stawał się coraz bardziej aktywny.
Które rasy psów mają tendencje do tycia i nadwagi? Te psy to rasowe grubasy!
Źródło: Głos Uczelni UMK w Toruniu
