Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr Łaźnia Nowa stawia krok w stronę nastolatków. „To oni będą opowiadali o swoim świecie”

Julia Kalęba
Julia Kalęba
„Planeta wyobraźnia” to cykl rodzinnych, artystycznych spotkań, podczas których aktorzy czytają dzieciom książki nawiązujące do tematu tegorocznej edycji Bulwar[t]u. W ostatni weekend "Bajki robotów" Lema czytali dzieciom Zuzanna Skolias i Antonis Skolias.
„Planeta wyobraźnia” to cykl rodzinnych, artystycznych spotkań, podczas których aktorzy czytają dzieciom książki nawiązujące do tematu tegorocznej edycji Bulwar[t]u. W ostatni weekend "Bajki robotów" Lema czytali dzieciom Zuzanna Skolias i Antonis Skolias. Sylwia Więcek / Teatr Łaźnia Nowa
- Chciałbym, żebyśmy przez cały rok budowali młodą społeczność wokół Łaźni - powiedział dyrektor artystyczny Bartosz Szydłowski, zapowiadając wakacyjne wydarzenia okołoteatralne kierowane do młodych widzów.

FLESZ - Fiskus na tropie oszustów

Za nami pierwszy tydzień letniego maratonu kulturalnego Łaźni Nowej. Oprócz spotkaniami dla dorosłej widowni nie zabrakło inicjatyw dedykowanych dzieciom i młodzieży, a w ramach „Bulwar[t]u Sztuki” mogli już oni wziąć udział w warsztatach muzyczno-plastycznych, którym przyświecała lektura „Bajek robotów” Stanisława Lema.

W najbliższą niedzielę najmłodsi będą mogli poćwiczyć stawianie pierwszego kroku na Księżycu, wziąć udział w treningu obu półkul mózgowych dla kandydatów do lotów kosmicznych w NASA oraz dowodzenia latającymi spodkami. Do zabawy podczas zajęć z pedagogiki cyrku, ćwiczeń wzmacniających koordynację ruchową, zaprosi prowadzący Piotr Krawczyk. Tego dnia lekturą będzie „Wielka mała niedźwiedzica” Pauliny Chmurskiej, którą przybliży słuchaczom aktorka Wanda Skorny.

„Planeta wyobraźnia” to cykl rodzinnych, artystycznych spotkań, podczas których aktorzy czytają dzieciom książki nawiązujące do tematu tegorocznej edycji Bulwar[t]u, wybierając te z kosmosem i jego tajemnicami w rolach głównych, a następnie zapraszają do udziału w warsztatach.

- Staramy się wykorzystać naturalną ekspresję najmłodszych i popracować razem podczas warsztatów. Będziemy zajmować się teatrem papieru, sprawdzać, jak działa grawitacja i korzystać z różnych sztuk i nauk, aby rozmawiać językiem sztuki z dziećmi - zapowiedziała to wydarzenie podczas konferencji prasowej Martyna Paliś, kuratorka cyklu dla dzieci i młodzieży.

Ta literacko-artystyczna stacja kosmiczna otwiera się dla młodych widzów w każdą niedzielę o godz. 12 w ogrodzie Łaźni Nowej. Poza najbliższym spotkaniem 26 lipca, uczestnicy będą mogli także poznać „Przyjaciela Automateusza”, opowiadanie ze zbioru „Bajki Robotów”. 2 sierpnia o lekturę zadba Agnieszka Przepiórska, natomiast warsztaty budowania własnego robota poprowadzi Mateusz Wróbel z Teatru Figurki.

Tydzień później „Mały Książę” stanie się punktem wyjścia do warsztatów filozoficznych dla najmłodszych, natomiast 16 sierpnia będą oni mogli wziąć udział w spotkaniu z bajką i improwizacją muzyczną, ilustracją, wizualizacją oraz elementami plastyki, tańca i rytmiki.

Równolegle Teatr Łaźnia Nowa rozpoczyna tworzenie platformy współpracy z młodzieżą. Projekt „Granice otwarte” adresowany do młodzieży w wieku 15–17 lat rozpoczął się w lipcu, ale w nowych cyklach będzie kontynuowany także w kolejnych miesiącach.

- Mówi się, że brakuje teatru, który próbuje rozmawiać ze środowiskiem nastolatków, że to pokolenie, które dla nas jest naturalnym partnerem, właściwie traci swój głos i swoją reprezentację. Chciałbym, żebyśmy tę platformę warsztatów, współtworzenia spektakli, budowania młodej społeczności wokół Łaźni prowadzili cały rok - powiedział dyrektor artystyczny teatru Bartosz Szydłowski. Do współpracy Łaźnia zaprosi nie tylko szkoły - nabory będą otwarte i skierowane do wszystkich nastolatków. - To oni będą opowiadali o swoim świecie, rozumieniu go. My będziemy się uczyli rozumieć ten świat ich oczyma – dodał dyrektor.

Obecny i pierwszy tego rodzaju cykl prowadzi reżyser i dramaturg Łukasz Zaleski. Punktem wyjścia do pracy jest tematy podróżowania, przekraczania granic i multikulturowa Polska. Młodzież razem z prowadzącym porusza tematy dotyczące współczesnego świata oraz kraju i zastanawia się nad ich własną wizją. Całość warsztatów ostatecznie przybierze formę teatralną. - Projekt będzie się składał z ich wizji światów, ich muzyki i obrazów - podkreślił Łukasz Zaleski. Efekty tej pracy poznamy we wrześniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska