18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr Słowackiego świętuje 120-lecie [ZDJĘCIA]

Monika Jagiełło
Wystawa "Ogrody Teatru" z okazji 120-lecia Teatru Słowackiego.
Wystawa "Ogrody Teatru" z okazji 120-lecia Teatru Słowackiego. fot. Anna Kaczmarz
Urodzinowe obchody teatru rozpoczęły się w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (ul. Rajska 12). W południe odbył się tam wernisaż interaktywnej wystawy multimedialnej "Ogrody Teatru".

Początki jego historii sięgają 1893 roku, kiedy to zakończono budowę tej ważnej dla polskiej kultury sceny. Teatr im. Juliusza Słowackiego stał się szybko jednym z najważniejszych ośrodków sztuki aktorskiej na naszych ziemiach. Szczególną rolę w polskim teatrze "Słowacki" pełni już 120 lat. by uczcić tę rocznicę, zaprasza widzów do wspólnego świętowania jubileuszu.
Gmach autorstwa Jana Zawiejskiego, gdyby mógł mówić, opowiedziałby zapewne niejedną historię. Za niezwykłą kurtyną Henryka Siemiradzkiego działo się przecież wiele.

To tu odbyła się prapremiera "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego i "Tumora Mózgowicza" Stanisława Witkiewicza. To na tej scenie stawały największe gwiazdy.

Na wystawie "Ogrody Teatru" można zobaczyć fragmenty spektakli, zdjęcia, projekcje multimedialne, makiety scenografii 3D, posłuchamy również muzyki. Wszystko to zestawione zostanie z tradycyjnymi atrybutami teatru: rekwizytami, kostiumami, scenariuszami, afiszami.

Wystawa podzielona została na sześć tematycznych obszarów. Dzięki temu przyjrzymy się m.in. teatrowi młodopolskiemu, międzywojennemu, czasów PRL-u i współczesemu.

"Ogrody Teatru" będzie można zwiedzać od wtorku do niedzieli w godz. 10 - 18, aż do końca roku.

Także w niedzielę, o godz. 17 na Dużej Scenie Teatru przy placu św. Ducha 1 odbędzie się uroczyste spotkanie Krakowskiego Salonu Poezji pod tytułem "A my mamy wielką scenę...". W jubileuszowym wydaniu Salonu posłuchamy zarówno poetyckich tekstów, jak i zabawnych, a nawet skandalizujących anegdot z życia aktorów.

Opowiadać będą Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Aldona Grochal, Joanna Mastalerz, Anna Polony, Anna Tomaszewska, Tomasz Augustynowicz, Andrzej Grabowski, Jerzy Grałek, Tadeusz Huk, Krzysztof Jędrysek, Grzegorz Mielczarek i Krzysztof Zawadzki. Zagrają Tomasz Kupiec (kontrabas), Marek Piątek (gitara) i Leszek Szczerba (saksofon).

W poniedziałek ciąg dalszy jubileuszu. Rozpocznie się on mszą ku pamięci tych, których losy złączyły się z teatrem przy placu św. Ducha. Odbędzie się ona o godz. 17 w kościele pw. Świętego Krzyża. W Cafe Foyer zaś do godziny 18 będzie można zobaczyć wystawę archiwalnych plakatów teatralnych z archiwum artystycznego teatru. Wstęp wolny.

Na zakończenie obchodów jubileuszowych czeka nas szczególna premiera. "Karnawał, czyli pierwsza żona Adama" to ostatnia sztuka Sławomira Mrożka, napisana po dwunastu latach milczenia. Rozgrywający się 29 czerwca (data urodzin Mrożka) dramat to opowieść o miłości, pełna poczucia humoru. Przeniósł ją na deski reżyser Bogdan Ciosek.

Premiera odbędzie się w poniedziałek na Dużej Scenie o godz. 19. Występują m.in. Barbara Garstka, Marta Konarska, Natalia Strzelecka i Krzysztof Jędrysek. Więcej szczegółów znajdziemy na stronie Teatru: www.slowacki.krakow.pl.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska