Po krótkiej wakacyjnej przerwie na sceny Teatru “Witkacego” wracają aktorzy i wspaniałe, pobudzające do myślenia spektakle. Jako pierwszy, w czwartek 18 lipca wystawiony zostanie spektakl „O!PERETKA” wg Witolda Gombrowicza. W wakacyjnym repertuarze znajdą się także „Metafizyka Dwugłowego Cielęcia” wg Witkacego, „AKT PRZERYWANY czyli TEATR Nie(konsekwencji)” wg tekstów Tadeusza Różewicza, „RZEŹNIA” wg Sławomira Mrożka czy „Labirynt Schulza” w reżyserii Grzegorza Brala - założyciela Teatru Pieśń Kozła.
W wakacje prezentowane będą również spektakle w ramach Sceny Propozycji Aktorskich: „STACHURA – się powie o tym wolniutko, a Ty tylko słuchaj” w reżyserii Andrzeja Bieniasa oraz „Traktat o łuskaniu fasoli” w reżyserii Emilii Nagórki, który został ostatnio wyróżniony w 30. Ogólnopolskim Konkursie na wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
Repertuar teatru można znaleźć na stronie
www.witkacy.plNie zabraknie także nowości. 24. lipca odbędzie się premiera spektaklu „PERFORMANCE” wg „Notatek z podziemia” Fiodora Dostojewskiego w reżyserii Andrzeja St. Dziuka.
Dzisiaj (18 lipca) wieczorem wznowi działalność Kawiarnia Witkacy w zupełnie nowej odsłonie. Inspiracją w nowej aranżacji wnętrz był okres 20-lecia międzywojennego, kiedy do Zakopanego przyjeżdżali na wypoczynek najważniejsi i najlepiej wykształceni Polacy.
Przez całe wakacje działać będzie najnowsza część teatru - Witkacy Atelier. Przygotowana została warsztatowa scena dla dzieci i młodzieży. W programie są warsztaty dziennikarsko-influencerskie, komiksowe, taneczne, cyrkowe, lalkarskie i wiele innych. Pod koniec lipca w Witkacy Atelier dla najmłodszych widzów przygotowano spektakl familijny dla dzieci od lat 3 pt. „Kubusiowe granie” w wykonaniu TeatRyle z Poznania.
Nie zabraknie także propozycji dla dorosłych miłośników teatru. W pierwszej połowie sierpnia (10 – 12.08) odbędą się warsztaty teatralne dla dorosłych prowadzone przez aktorów Teatru “ Witkacy”.
Historia Teatru im. Stanisława Ignacegoo Witkiewicza
Teatr Witkacy zaistniał 24 lutego 1985 roku przyjmując imię Stanisława Ignacego Witkiewicza. Założyli go studenci i absolwenci wydziału aktorskiego i reżyserii dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. W śród założycieli był obecny dyrektor i reżyser wielu spektakli - Andrzej Stanisław Dziuk. Założycieli teatru łączyło dążenie do artystycznej samodzielności, chęć wspólnego poszukiwania idei oraz sposobów tworzenia, poparte niezgodą na bezwład ówczesnych instytucji kulturalnych.
Wybór Patrona nie był przypadkowy - człowiek związany z Zakopanem, pojmujący teatr jako sztukę szczególną. To właśnie teoria Czystej Formy Witkacego, choć pojmowana niestereotypowo, miała duży wpływ na tworzone przedstawienia i atmosferę teatru,
w którym prezentowane są rozmaite recitale, koncerty i działa Galeria Teatru.
Q&A FABIJANSKI
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?