"Pragmatyści" to debiut Witkacego, opublikowany w 1919 r. i wystawiony po raz pierwszy w 1921 roku. Utwór ściągnął na autora gromy, krytyka zarzucała mu nihilizm. Dziś to dzieło, które w Polsce nieczęsto gości na scenach. W najbliższych dniach będzie więc okazja do tego, by zobaczyć debiutancką sztukę autora "Szewców" w wykonaniu chicagowskich aktorów.
Artyści Teatru Trap Door sięgają po trudne i rzadko wystawiane dzieła. Niezależnie od tego, czy to zapomniana europejska klasyka czy nieodkryty skarb literatury amerykańskiej, Trap Door otwiera się na różnorodne głosy i prezentuje je w innowacyjny sposób.
„Reżyseria Željko Djukica nieźle radzi sobie z szaleństwem i przynosi spektakl wizualnie oszałamiający i z pomysłową choreografią.” – pisała o spektaklu recenzentka Nancy Bishop z Third Coast Review.
W scenerii będącej jednocześnie komnatą tortur, komnatą serca i komnatą wirtuozowskiego recitalu dwaj byli przyjaciele walczą o dominację w egzystencjalnym konflikcie. Dzielą te same dylematy, obecność w tym samym upadającym świecie, tę samą rozpacz; są „pragmatykami”, ponieważ zamiast stawić czoła ostatecznej tajemnicy istnienia, próbują znaleźć środki łagodzące ból, co skazuje ich na ponowne przeżywanie przeszłości i doświadczanie przyszłości z wyprzedzeniem.
Nieprzypadkowo Cricoteka będzie miejscem, gdzie zostaną wystawieni "Pragmatyści". Spektakl stanowi zapowiedź programu towarzyszącego wystawie „(Nie)Umarła klasa”, której otwarcie planowane jest w muzeum poświęconym Kantorowi jeszcze w tym miesiącu. Twórczość Witkacego inspirowała Tadeusza Kantora – kierowany przez niego Teatr Cricot 2 rozpoczął działalność „Mątwą” Witkacego (1956), a w następnych latach sięgał po kolejne teksty tego artysty: „W małym dworku” (1961), „Kurka wodna” (1967), „Nadobnisie i koczkodany” (1973) czy fragment „Tumora Mózgowicza” użyty w „Umarłej klasie” (1975).
„Pragmatystów” Trap Door Theatre publiczność zobaczy w Polsce po raz pierwszy. Po Krakowie, gdzie spektakle będą prezentowane 15 i 16 lutego, przedstawienie pojawi się 21 lutego na deskach Teatrze im. S.I. Witkiewicza w Zakopanem, a 1 marca w warszawskim w Teatrze Druga Strefa.
