MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Teraz ofert pracy dla nauczycieli jest mnóstwo, ale niedługo nie będzie tak dobrze. Wynikiem niżu demograficznego będą zwolnienia?

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Pracy w szkołach nie brakuje. Pod koniec czerwca było ponad 20 tysięcy dostępnych ofert. Nieustannie słyszymy jednak o niżu demograficznym, który spowoduje zwolnienia nauczycieli i całkowicie odmieni sytuację polskiej oświaty. Czy nauczyciele faktycznie powinni się obawiać o swoje posady? Na to pytanie odpowiada Robert Górniak, twórca facebookowego profilu Dealerzy Wiedzy.

Spis treści

Bez uczniów nie będzie nauczycieli

Do tego, że szkołę tworzą uczniowie i nauczyciele, nie trzeba nikogo przekonywać.

Dealerzy Wiedzy przeanalizowali wszystkie dostępne dane na temat liczby uczniów w szkołach i oto, efekty pracy. Okazuje się, że przez 7 lat w klasach 4-8 oraz szkołach ponadpodstawowych liczba uczniów pozostanie na podobnym poziomie. Problem będzie zauważalny w klasach 1-3, trzy kolejne lata są stabilne, jednak później liczba uczniów w edukacji wczesnoszkolnej zmniejszy się o 1/4.

Czeka nas rewolucja w zatrudnianiu nauczycieli?
GettyImages

Najbardziej zaniepokojeni mogą być nauczyciele przedszkolni, którzy już teraz zauważą zmniejszenie się liczby dzieci. Według Dealerów Wiedzy w każdym kolejny kroku (minimum do roku szkolnego 2026/2027) będzie ok. 100 tys. maluchów mniej.

– Jeśli jedna grupa przedszkolna to 25 dzieciaków, to każdy rok szkolny będzie zmniejszać zapotrzebowanie na kadrę o 4000 osób. To już widać w innych statystykach, które publikuję: równo rok temu dyrektorzy szukali 2800 nauczycieli przedszkoli, dziś - „tylko” 1800. Żadne inne stanowisko nie zaliczyło tak spektakularnego spadku zapotrzebowania od czerwca 2023 roku – czytamy.

Edukacja domowa zmniejsza liczbę etatów

Warto również zauważyć, że poprzez rosnącą popularność edukacji domowej, zmniejsza się liczba etatów dla nauczycieli w placówkach publicznych.

– Cały czas rośnie liczba uczniów spełniających obowiązek nauki i obowiązek szkolny poza szkołą – na obecną chwilę jest to 51 tysięcy uczniów (dla porównania – rok temu było ich 42 000). Oni oczywiście w statystykach są, ale będąc w edukacji domowej zmniejszają liczbę otwieranych klas i potrzebnych etatów nauczycielskich – zakładając 25 osób w klasie i 30 lekcji tygodniowo, w edukacji domowej znikło 2000 klas i 1700 etatów dla nauczycieli – wyjaśnia Robert Górniak.

Jest na to rozwiązanie

Zwolnień nauczycieli wynikających z niżu demograficznego nie musi być, pod warunkiem, że Ministerstwo Edukacji Narodowej podejmie rozważne działania. Dealerzy Wiedzy proponują rozwiązanie, o które nauczyciele walczą od lat: stworzenie mniej licznych klas. Pracując w klasie składającej się z 25 osób, nie sposób zwrócić uwagę na każdego i poświęcić mu tyle czasu, ile potrzebuje.

– Jeśli dziś 2 677 000 uczniów to 107 000 klas/grup po 25 osób, to za 3 lata, mając 2 362 000 dzieciaków do dyspozycji, zamiast zamykać 13 tysięcy klas, można zrobić ich znów 107 tysięcy, ale po 22 osoby. To będzie ogromna poprawa komfortu i warunków nauczania i uczenia, która jednocześnie zapobiegnie zwolnieniom nauczycieli. Dokładnie tak samo można poradzić sobie z niżem w starszych klasach, gdy już tam dotrze, a więc za te 6-7 lat. Przy czym to „rozrzedzanie” klas – z 32 do powiedzmy 26 – można by zacząć dużo wcześniej (o ile wystarczy nauczycieli, bo braki są nadal potężne).

Takie rozwiązanie z pewnością byłoby korzystne i dla nauczycieli, i dla uczniów. W tej chwili nie wiadomo jednak nic na temat planów ewentualnych zmian w zakresie liczebności klas.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Teraz ofert pracy dla nauczycieli jest mnóstwo, ale niedługo nie będzie tak dobrze. Wynikiem niżu demograficznego będą zwolnienia? - Strefa Edukacji

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska