FLESZ - Koronawirus: prywatne testy możliwe, ale drogie

Chrzanowski szpital wykorzystał okazję do pozyskania dofinansowanie na rozwój funkcjonującego tam laboratorium. Zakupiony ma zostać sprzęt, który pozwoli na wykonywanie na miejscu testów na koronawirusa.
- Jesteśmy dużym i ważnym szpitalem w regionie, dlatego podjęliśmy decyzję o zorganizowaniu u nas takiego laboratorium - tłumaczy Artur Baranowski, dyrektor Szpitala Powiatowego w Chrzanowie.
Testy będą wykonywane przede wszystkim pacjentom trafiającym do szpitala. W razie wykrycia przypadku koronawirusa będzie można także szybko przebadać personel, który miał z nim styczność. Dyrektor szpitala chce także realizować badania komercyjne. Zainteresowanie takimi wykazuje wiele firm i mieszkańców, którzy są w stanie z własnej kieszeni za nie zapłacić.
Nowy sprzęt pozwoli na wykonanie badań 100 próbek co cztery godziny. W przyszłość ten czas powinien skrócić się do trzech godzin, gdy personel dobrze opanuje już obsługę maszyny. Oczywiście przed uruchomienie laboratorium będzie musiał on przejść szkolenie. Zaletą maszyny ma być możliwość korzystania z testów różnych producentów.
- To uniwersalne urządzenie. Gdy nie będzie konieczności wykonywania dużej liczny testów na koronawirusa będzie można przeprowadzać na nim inne badania - mówi Artur Baranowski.
Obecnie pobierane w szpitalu próbki wysyłane są do badań do Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II. Na wyniki czeka się różnie. Trwa to od 6 do 18 godz., choć zdarza się i dłużej. Pierwsze testy na koronawirusa w chrzanowskim laboratorium mają zostać przeprowadzone za ok. dwa tygodnie.
W chrzanowskim szpitalu powoli wznawiana zostaje działalność poradni specjalistycznych oraz zabiegi planowe. Dzięki uruchomieniu laboratorium pacjenci zanim trafią na operacyjny stół mają zostać przebadani. Na początku maj wznowione zostały także porody rodzinne.
Zakup maszyny wraz z niezbędnym osprzętem to koszt ok. 400 tys. zł. Szpitalowi na ten cel udało się pozyskać dofinansowanie z Ministerstwa Zdrowia w wysokości 150 tys. zł. Pozostałą kwotę dołożą gminy oraz powiat chrzanowski.