https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

„Thomas Mann i demonizm muzyki”. Spotkanie w Instytucie Goethego

Anna Piątkowska
W Instytucie Goethego spotkanie poświęcone Tomaszowi Mannowi
W Instytucie Goethego spotkanie poświęcone Tomaszowi Mannowi materiały prasowe
Mannowska wizja muzyki w kontekście jego poglądów estetycznych i politycznych będzie tematem dyskusji z cyklu "Spotkania Literatury i Muzyki" w Instytucie Goethego. O Tomaszu Mannie i jego dziełach uczestnicy będą rozmawiać podczas pierwszego jesiennego spotkania, w czwartek, 29 września o godz. 18.30 w siedzibie instytucji przy ul. Podgórskiej 34.

Bogaci w Rosji nie idą do wojska. Komentarz G. Kuczyńskiego

od 16 lat

„W swojej genialnej powieści „Doktor Faustus” Thomas Mann rozwija ideę "demoniczności" muzyki i wiąże ją z kulturą niemiecką. Czyżby muzyka była rzeczywiście domeną "specyficznie niemiecką", jak sugeruje Mann?” – zapowiada spotkanie Instytut Goethego. - „Warto podjąć w tym miejscu dyskusję, odwołując się do opisanych w „Doktorze Faustusie” losów niemieckiego kompozytora Adriana Leverkühna i związków jego twórczości z dodekafoniczną muzyką Arnolda Schönberga. Mann przyswoił sobie ideę kompozycji muzyki dwunastotonowej za pośrednictwem filozofa i muzykologa Theodora W. Adorno. W interpretacji pisarza idea ta nabiera kształtu oryginalnego i demonicznego, przez co zyskuje dodatkowy, bardzo kontrowersyjny wymiar”.

W spotkaniu wezmą udział Małgorzata Łukasiewicz - tłumaczka, eseistka i krytyczka literacka oraz dr Tomasz Górny - adiunkt w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Spotkanie poprowadzi Mateusz Ciupka- absolwent polonistyki i muzykologii, publicysta muzyczny.

Zaproszeni goście zastanowią się nad Mannowską wizją muzyki w kontekście jego poglądów estetycznych i politycznych oraz w kontekście dodekafonii Schönberga jako fenomenu muzycznego i społecznego. Porozmawiają o roli austriackiego kompozytora w teorii nowej muzyki Adorna oraz o Mannowskim "przywłaszczeniu" Schönberga, które ten ostatni miał pisarzowi za złe. Tematem spotkania będzie również pytanie, czy nowoczesna muzyka może być postrzegana jako metafora, uwidoczniająca ważne zmiany na płaszczyźnie cywilizacyjnej.

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska