W tym roku uroczystości, związane z Wielkim Tygodniem w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej odbędą się bez ograniczeń. Dotąd można było chodzić np. po dróżkach w małych, rodzinnych grupkach.
Modlitwa tysięcy pielgrzymów na Dróżkach Kalwaryjskich ma szczególne znaczenie, dlatego w tym trudnym czasie zachęcamy do licznego udziału w tegorocznych uroczystościach Wielkiego Tygodnia
zaapelował bernardyn o. Tarsycjusz Bukowski, rzecznik prasowy sanktuarium.
W Niedzielę Palmową (10.04.2022) odbędzie się Misterium Męki Pańskiej z inscenizacjami: „Wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy”, i ”Wypędzenie przekupniów”. W Wielki Piątek (15.04.2022) odbędzie się Droga Krzyżowa z udziałem metropolity krakowskiego ks. arcybiskupa Marka Jędraszewskiego.
Covid-19. Pandemia paraliżowała kalwaryjskie uroczystości Wielkiego Tygodnia od 2020 roku
W 2020 r., już po wybuchu pandemii koronawirusa, w Triduum Paschalnym wszystkie celebracje liturgiczne i nabożeństwa odbywały się w kalwaryjskiej bazylice bez udziału wiernych. Były transmitowane na żywo przez kamery internetowe. Bernardyni wtedy zachęcali do uczestnictwa online i łączenia się w modlitwie w swoich domach.
Z kolei w 2021 roku opiekunowie sanktuarium zachęcali do modlitwy indywidualnej i rodzinnej na Dróżkach Kalwaryjskich oraz w bazylice, z zachowaniem obowiązujących zasad bezpieczeństwa. W efekcie zamiast dziesiątek tysięcy wiernych (jak bywało przed pandemią), było ich tym razem co najwyżej kilka tysięcy.
Wcześniej zakonnicy z kalwaryjskiego sanktuarium poinformowali, że nie zorganizują tradycyjnej, inscenizowanej z aktorami Drogi Krzyżowej, a za to każdy chętny może przejść słynnymi kalwaryjskimi dróżkami trasę od stacji "U Piłata" aż po górę Ukrzyżowania indywidualnie. Modlących się ludzi strzegły liczne patrole policji. Pilnowano, czy przestrzegane są obostrzenia: prawie wszyscy mieli maseczki, ale był problem z zachowaniem dystansu społecznego.
Covid-19. Rząd znosi obostrzenia
Podczas czwartkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adma Niedzielski poinformował, że od 28 marca zostanie zniesiony obowiązek noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych. Dodał, że nie dotyczy to podmiotów leczniczych (pacjentów i pracowników), tam nadal będzie obowiązek zakrywania twarzy.
Wielki Tydzień w Kalwarii Zebrzydowskiej
Kalwaria Zebrzydowska zwana jest „polską Jerozolimą” a bazylika podczas inscenizacji symbolizowała świątynię jerozolimską. Tradycja organizowania w tu misteriów sięga początków XVII w., gdy został ufundowany klasztor Bernardynów. Początkowo odbywały się one tylko w Wielki Piątek, ale potem rozszerzone zostały o Wielki Czwartek. W Niedzielę Palmową w 1947 r. urządzono po raz pierwszy "Wjazd Chrystusa do Jerozolimy". Od 1953 roku misterium odbywa się w zbliżonej do obecnej formule, i za każdym razem gromadzi coraz więcej wiernych i turystów.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Spytkowice solidarne z Ukrainą. Spotkanie informacyjno-integracyjne z uchodźcami
- Oferty pracy PUP w Wadowicach dla fachowców i niewykwalifikowanych
- Jezioro Mucharskie nadal bez plaży i hoteli. Przepadły unijne miliony
- Małopolsce przybędzie nowe miasto? Już raz mieszkańcy zablokowali ten pomysł
- Premier Morawiecki spotkał się w Stryszowie z wolontariuszami pomagającymi uchodźcom
- Wadowice. Urząd Miejski kupił własną scenę. Burmistrz: wynajem był droższy
