Brak snu wpływa na empatię i hojność

Umowa opiewa na kwotę około 590 tys. zł.
- Zakład aktywności zawodowej w Łukowicy będzie trzynastym tego typu w naszym województwie. To pierwsze takie miejsce w powiecie limanowskim - skomentował marszałek Witold Kozłowski dodając, że takie działania potwierdzają politykę zrównoważonego terytorialnie rozwoju, konsekwentnie realizowaną na każdej płaszczyźnie, a zatrudnienie 35 osób w Łukowicy będzie początkiem działań w tym zakresie.
Przy podpisaniu umowy, prócz starosty limanowskiego Mieczysława Urygi, posła Patryka Wichra czy wojewódzkich radnych Marty Mordarskiej i Stanisława Pasonia, obecny był również wójt Gminy Łukowica Bogdan Łuczkowski, który bardzo cieszy się na powstanie takiego miejsca. Samorząd odgrywa wielką rolę w realizacji inwestycji – udostępnił organizatorowi zakładu, Stowarzyszeniu „Promyk” należący do gminy budynek
- To wspaniale, że wspólnymi staraniami Stowarzyszenia „Promyk”, Urzędu Gminy i przy ogromnym wsparciu Województwa Małopolskiego na czele z Panem Witoldem Kozłowskim i niezwykle zaangażowaną w tej sprawie Panią Martą Mordarską projekt zostanie uruchomiony już w tym roku - przyznaje w rozmowie z „Gazetą Krakowską” wójt Łuczkowski.
Jak zauważa nasz rozmówca było to jedno z priorytetowych zadań dla Gminy Łukowica.
- Tym bardziej cieszymy się, że powstanie takie miejsce. Zakład będzie uruchomiony w byłym budynku gimnazjum. Jako samorząd pozyskaliśmy środki na realizację prac remontowych tak, by budynek już w pełni gotowy użyczyć stowarzyszeniu – dodaje.
W sąsiedniej Gostwicy prowadzone są warsztaty terapii zajęciowej. Łukowica zaoferuje niebawem zakład aktywności zawodowej, w którym miejsce pracy znajdą nie tylko mieszkańcy tej gminy, ale również gmin sąsiednich.
Nowa instytucja ma oferować m.in. prace biurowe, usługi sprzątania czy usługi poligraficzne. Zatrudnienie znajdą tam osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym i w stopniu umiarkowanym, u których orzeczono autyzm, upośledzenie umysłowe lub chorobę psychiczną. Zostaną ponadto objęte programem rehabilitacji zawodowej oraz społecznej, co pozwoli na naukę zawodu, pracę, ale także otworzy opcję zatrudnienia na wolnym rynku, a to wielki krok ku samodzielności w życiu codziennym.
Województwo Małopolskie nie tylko przekaże środki na utworzenie zakładu, ale wesprze jego działalność. Wsparcie pochodzi ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, znajdujących się w dyspozycji Województwa Małopolskiego. Dotąd dzięki realizacji podobnych zadań na terenie Małopolski pracę w zakładach aktywności zawodowej znalazło już około 500 osób.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Limanowa z dawnych lat. Zobacz, jak kiedyś wyglądało miasto!
- Zespoły Regionalne Ziemi Limanowskiej. Barwne i roztańczone
- Pojawi się kolejna wieża w regionie. Już za siedem miesięcy „wyrośnie" na Skiełku
- Drewniana weranda zdobi Dwór Marsów w Limanowej
- Praca szuka ludzi w Limanowej i w powiecie limanowskim
- Wiejskie gospodynie spod Limanowej podbijają telewizyjne, show TVP!