Spis treści
Spotkanie z salamandrą? Łatwo o nie jesienią
Czasem zwykły spacer pozwala natknąć się na zwierzęta do tej pory nieznane lub widziane jedynie w przyrodniczych atlasach. W październiku dość łatwo można spotkać salamandrę plamistą, której okres godowy rozpoczął się we wrześniu. Większość płazów żyje na południu kraju, na terenach górzystych. Wybierają wilgotne lasy, szczególnie liściaste, położone blisko wód.
Współtowarzyszka jesiennych wędrówek po lesie, a już w szczególności w dni z deszczem, czytamy w mediach społecznościowych Nadleśnictwa Dębica.

Jak wygląda salamandra plamista?
Salamandra plamista jest jednym z ciekawszych polskich płazów, chociażby ze względu na ubarwienie. Ma czarne i lśniące ciało, pokryte żółtymi lub pomarańczowymi plamami. Gatunek objęty jest ochroną i zagrożony wyginięciem. „Ubarwienie salamander jest bardzo zmienne, nie spotyka się dwóch zwierząt o takim samym układzie plam na ciele”, informują na swojej stronie Lasy Państwowe.
Małe jaszczurki nie są mistrzami polowania, najczęściej żywią się dżdżownicami i ślimakami. Mogą osiągać ponad 20 cm długości, żyją ok. 10 lat.
Podziwiaj, ale lepiej nie głaszcz
O ile zwierzęta są piękne i chciałoby się obejrzeć je z bliska, lepiej uważać. Wydzielają substancje, które wprawdzie nie są dla człowieka groźne, ale mogą podrażniać skórę i oczy. Szczególnie, jeśli dotykaliśmy salamandry i następnie dłonią dotykaliśmy twarzy.
Źródło: Lasy Państwowe
