Wzmianki źródłowe o istnieniu ogrodów wawelskich i odkrycie na tarasie górnym fragmentów królewskiego ogrodu stały się podstawą do jego odtworzenia. Dziś zwiedzający mogą poczuć klimat królewskiej siedziby także i tu, od kilku lat są sezonowo otwierane.
Pierwotny klimat ogrodu przypominają odpowiednio dobrane rośliny i sposób ich nasadzenia.
Zastosowano między innymi: bukszpan zarysowujący partery ornamentowe, kocimiętkę, lawendę, rutę, margerytki, tojady, malwy, bylice, bazylię, rozmaryn, marzankę, różę francuską (Rosa gallica 'Officinalis'), znaną już przed rokiem 1310.
Elementy architektury ogrodowej wykonano w oparciu o ikonografię z XV i XVI wieku. Cegła posadzki była formowana tradycyjnie, a jej układ w części zrekonstruowanej jest tożsamy z oryginalnym, odkrytym w trakcie badań.
Do wykonania wyposażenia użyto drewna dębowego, a do łączenia konstrukcji – łyka, dybli i kołków drewnianych; podobnie postąpiono na tarasie dolnym i w winnicach.
Ogrody Królewskie mieszczą się pomiędzy wschodnią elewacją zamku a zewnętrznym obwodem fortyfikacji.
Ogrody Królewskie czynne będą od 26 kwietnia do 29 października wraz z wystawą czasową Kontrasty. Ostatnie wejście 20 min przed zamknięciem
IV−VI 10:00−18:30; nieczynne 24 V
VII−VIII 10:00−19:00
IX−X 10:00−17:30
Bilety: normalny 7 zł, ulgowy 3 zł.
