100-letnia placówka AGH jest największą biblioteką techniczną w Krakowie i jedną z największych w Polsce. Księgozbiór zapoczątkowały dary od wielu osób prywatnych, głównie profesorów AGH, od instytucji w kraju i za granicą, w tym m.in. Marii Skłodowskiej-Curie, która – działając w ramach Komitetu Współpracy Intelektualnej Ligii Narodów – zorganizowała wymianę czasopism francuskich w zamian za publikacje naukowe pracowników uczelni. Tą drogą księgozbiór wzbogacił się o francuskie czasopismo „Przegląd metalurgiczny”, prenumerowane do dziś.
Biblioteka powstała w roku akademickim 1921/22, powołana przez Senacką Komisję Biblioteczną. Początkowo mieściła się w budynku przy ul. Loretańskiej 18, następnie przy ul. Smoleńsk 7. W 1929 r. zgromadzone zbiory zostały przeniesione do pomieszczenia w nowo powstałym gmachu ówczesnej Akademii Górniczej przy al. Mickiewicza 30. Cały księgozbiór zmieścił się wówczas w 95. skrzyniach. W 1938 r. liczył on ponad 17 tysięcy tomów, w tym 5 tysięcy woluminów czasopism.
Dziś Biblioteka Główna AGH obejmuje ponad 265 tys. elektronicznych książek i około 8,5 tys. tytułów czasopism. Na powierzchni ponad 6 tys. mkw. znajduje się ponad 930 tys. zbiorów – książek, czasopism i specjalistycznych publikacji. Do tego trzeba również dodać zbiory kartograficzne i rękopisy, w tym rozprawy doktorskie obronione na AGH. Ponadto biblioteka oferuje dostęp do kilkudziesięciu naukowych baz danych i innych źródeł elektronicznych, a także do książek i czasopism elektronicznych. Na czytelników czeka ponad 200 miejsc w czytelniach, w tym specjalnie wyciszone miejsca do pracy indywidulanej.
Z okazji obchodów jubileuszu 100-lecia Biblioteki Głównej AGH uczelnia zorganizowała dni otwarte, które odbędą się w terminie 9–20 maja. Przygotowano mnóstwo atrakcji, w tym m.in. turniej szachowy, zwiedzanie biblioteki „od magazynów po strych”, Escape room – „Księga Wyjścia” czy kiermasz charytatywny.
Już 9 maja będzie można wziąć udział w spotkaniu autorskim z prof. Andrzejem Draganem, autorem bestsellerowej książki „Kwantechizm 2.0”. 11 maja zostanie otwarta jubileuszowa wystawa „Nie tylko książki... Biblioteka inna niż myślisz” oraz historyczna wystawa plenerowa, zaś 12 maja zaplanowano m.in. warsztaty z podstaw udzielania pierwszej pomocy.
13 maja w kościele św. Anny zostanie odprawiona uroczysta msza święta w intencji byłych i obecnych pracowników biblioteki, a dzień później odbędzie się turniej szachowy (dla zwycięzców przewidziano nagrody finansowe). Dla tych, którzy marzą o tym, by zajrzeć do wszystkich zakamarków biblioteki, 16 maja zaplanowano zwiedzanie. Natomiast 17, 18 i 19 maja odbędą się m.in. warsztaty dla społeczności AGH.
Dni otwarte zwieńczy 20 maja konferencja studencka nt. różnorodności i otwartości w sektorze kosmicznym. To jednak bynajmniej nie koniec obchodów jubileuszu, ponieważ w dniach 25–26 maja przewidziano kiermasz charytatywny. Warto również przypomnieć, że od 21 kwietnia trwa konkurs fotograficzny „Gierki biblioteczno-hutnicze” na najlepsze zdjęcie łączące świat książek i gier. Konkurs zakończy się 27 maja.
Szczegółowe informacje dotyczące obchodów 100-lecia Biblioteki AGH, możliwości zapisów na poszczególne wydarzenia oraz program dostępne są na stronie https://100lat.bg.agh.edu.pl/.
Na koniec warto jeszcze dodać, że z okazji obchodów jubileuszu między 8 a 20 maja w Bibliotece Głównej AGH obowiązuje amnestia dla czytelników przetrzymujących książki – w tych dniach można je oddać bez konsekwencji finansowych.
