Park Wyspiańskiego w Krakowie
Wejścia są trzy - od strony Azorów, Parku Krowoderskiego i parafii św. Jadwigi - ale żadne nie sugeruje, że zaraz znajdziemy się w niesamowitej zielonej enklawie. Tropy skutecznie mylą okalające cały park ogródki działkowe, które wspinają się lekko w górę. I tworzą coś, co przypomina krater, u góry którego znajduje się park (2,57 ha). To miejsce powstało w latach 60. XX wieku na zburzonym i zasypanym austriackim forcie (Fort 9 Krowodrza). Jego mizerne pozostałości wciąż są atrakcją dla najmłodszych, niegdyś szumnie zwano je "skałkami".
Sam Park Wyspiańskiego lokalsi do dziś zwą Starym - w odróżnieniu do parku Nowego, jak kiedyś określano leżący po drugiej stronie ulic Makowskiego i Łokietka Park Krowoderski (ten z dużą z górką saneczkową).
Stadion kolarski w krakowskim parku
Wielką atrakcją parku zawsze były alejki rowerowe - na których w dawnych czasach przeprowadzono egzaminy na kartę rowerową - zwieńczone ministadionem kolarskim. Poza tym znajduje się tu niewielki plac zabaw, a w ostatnich latach pojawiły oryginalne elementy drewnianej małej architektury.
Park klimatyczny, mocno zacieniony, z mnóstwem zakamarków. Z ciekawostek: znajduje się tutaj charakterystyczna rzeźba kuli, wokół której narosło sporo mitów i teorii. To fragment dzieła Jerzego Nowakowskiego z 1971 roku, które było pomnikiem... no właśnie, czego? Rzeźba miała podobno nawiązywać do podboju kosmosu.
Park im. Stanisław Wyspiańskiego. Położony między ul. Łokietka, Makowskiego i Chełmońskiego. Pobliskie przystanki MPK: Batalionu „Skała” AK, Stachiewicza, Łokietka, Krowoderskich Zuchów.
Najlepsze parki w Krakowie. TOP 30 atrakcyjnych miejsc na sp...
- Krakowskie absurdy budowlane. Deweloper płakał, jak to wymyślał
- To powinieneś wiedzieć o zakrzepicy
- Termy z basenem na stadionie Wisły są już gotowe. Byliśmy w środku
- Ile zarabia kasjer, a ile sprzedawca? Oto zestawienie płac w 18 znanych zawodach
- Pstryknij wraka! Pomóżmy Krakowowi pozbyć się zdezelowanych aut z ulic i chodników
