Od czasu, gdy na Gułbałówkę (1129 m n.p.m.) w 1938 roku wybudowano kolej szynowo-terenową, miejsce to cieszy się niesłabnącą popularnością wśród turystów odwiedzających Zakopane.
Sławy temu miejscu przysporzyły... leżaki, na których - również zimą - można było zadbać o swoją opaleniznę. Rozstawiono je na tarasie przed restauracją, która powstała w tym samym okresie, co kolej. To tu - w towarzystwie dwumetrowej rzeźby Polonia Restituta - chętnie wypoczywali turyści. W czasach PRL znalezienie wolnego leżaka w pogodne dni graniczyło z cudem.
Leżaki były charakterystycznym punktem Gubałówki przez kolejne dekady.
Ze szczytu Gubałówki roztacza się wspaniała panorama polskich Tatr i Zakopanego. Całymi godzinami możemy podziwiać Giewont niemal na wyciągnięcie ręki.
Na szycie Gubałówki chętnie bywali znani ludzie - m.in. na nartach jeździł tam kompozytor Mieczysław Karłowicz, bywał aktor międzywojenna Adolf Dymsza czy prezydent II RP Ignacy Mościcki.
Wraz z napływem turystów zaczął rozwijać się biznes turystyczny - pojawiały się stragany z pamiątkami, słynny biały miś i owczarek podhalański, z którym goście robili sobie zdjęcia.
- Ta dzielnica Krakowa przeszła ogromną metamorfozę! Dawniej były tu... pola
- Tu zakupów już nie zrobimy. Te sklepy zniknęły na dobre z krakowskich galerii
- TOP 10 miejsc na zimową wycieczkę w okolicach Krakowa!
- Oto 10 powodów, przez które życie w Krakowie bywa nieznośne
- Zobacz najpiękniejsze kreacje z małopolskich studniówek 2023 cz. II
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?