Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To zamach na tradycję! Krakowski hejnał w radiu krótszy

Maria Mazurek
W programie pierwszym usłyszymy tylko część hejnału
W programie pierwszym usłyszymy tylko część hejnału Anna Kaczmarz
Od dziesiątek lat Polacy na całym świecie równo o godz. 12 włączają odbiorniki, aby odsłuchać transmisji hejnału z wieży Mariackiej. To symbol naszej historii, waleczności, wreszcie - to obok hymnu najbardziej znana polska melodia. Jednak od najbliższej soboty (22 września) w radiu będziemy mogli odsłuchać tylko jej okrojonej wersji. Jak podał portal sdp.pl władze radiowej "jedynki" zdecydowały, że będą transmitować tylko pierwsze odegranie hejnału.

Decyzja, jak tłumaczy szef "jedynki" Kamil Dąbrowa, ma związek ze zmianą ramówki. - Serwis informacyjny o godz. 12 jest kluczowy, tymczasem nasi słuchacze muszą czekać na niego blisko pięć minut. Zdecydowaliśmy się skrócić ten czas - tłumaczy swoją kontrowersyjną decyzję. Nieoficjalnie przedstawiciele radia tłumaczą też, że hejnalistom zdarzało się... fałszować. Podobno radio dostawało w tej sprawie skargi.

Medioznawca dr Zbigniew Bajka decyzję radiowców uważa za "nieprzemyślaną". - Szczerze się jej dziwię. Argument, że ludzie nie chcą czekać na wiadomości, do mnie nie trafia. Serwis informacyjny można nadawać o każdej porze, tymczasem wiele ludzi włączało radio właśnie dla hejnału. Część z nich prawdopodobnie odwróci się teraz od "jedynki" - przypuszcza.

Zdziwienia nie kryją też sami hejnaliści. Jeden z nich, Krzysztof Daniel, o decyzji władz radia dowiedział się od nas.
Podobnie jak Andrzej Siekanka, rzecznik małopolskich strażaków (hejnaliści podlegają właśnie pod straż pożarną). - To melodia, która rozbrzmiewa w radioodbiornikach od 1927 r. Przykro nam, tym bardziej że dowiadujemy się o tym zaledwie kilka dni przed wprowadzeniem tej zmiany - wzdycha.

Leszek Mazan, krakauer i autor książki "Z mariackiej wieży hejnał płynie" jest jeszcze bardziej dosadny: - To bandytyzm, skandal, gwałt na tradycji narodowej - wylicza. I dodaje, że po odzyskaniu niepodległości Polacy szukali symbolu, który zintegruje społeczność trzech dawnych zaborów. Odnaleźli go właśnie w mariackim hejnale - stąd pomysł jego transmisji do radia.

- Ludzie przez lata pracę przerywali, aby go odsłuchać. Kierownictwo radia chyba nie zdaje sobie sprawy, czym był - i wciąż jest - nasz hejnał. To obróci się przeciw nim - wyrokuje Mazan. Dyrektor "jedynki" jednak tego się nie obawia. - Kto się boi, nie powinien niczego zmieniać. A audytorium "jedynki" od lat malało. Utrzymywanie status quo nie jest w moim stylu - deklaruje Dąbrowa.
Już w roku 1992 - transmisja hejnału została skrócona w radiu Kraków. Zdecydował o tym ówczesny szef stacji, Bronisław Wildstein. Zapytany przez nas o motywy swojej decyzji, stwierdza jednak, że ich nie pamięta.

Podjęcie interwencji w sprawie skróconej transmisji hejnału rozważa Urząd Miasta. - Hejnał to wielka wartość, i to nie tylko dla krakowian, ale i wielu Polaków z innych regionów. Będą zawiedzeni decyzją radiowców - ubolewa Filip Szatanik z magistratu.

W radiu od 1927

W tym roku minęło 85 lat, odkąd Polskie Radio transmituje hejnał
Początkowo był on nadawany o godz. 12 i 19, potem tylko w południe. Jak myślą niektórzy - nie jest on wcale "odtwarzany z taśmy". Mikrofon znajdujący się w wieży codziennie przekazuje go "na żywo"

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Niebieskie kozy i owce z napisami "MO" I "JP" [ZDJĘCIA]

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska