https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Można ich usłyszeć w każdą niedzielę w bazylice Mariackiej. Rzemieślnicze Towarzystwo Śpiewackie „Hasło” obchodzi jubileusz 135-lecia

Aleksandra Łabędź
Można go usłyszeć w każdą niedzielę w bazylice Mariackiej. Rzemieślnicze Towarzystwo Śpiewackie „Hasło” obchodzi jubileusz 135-lecia
Można go usłyszeć w każdą niedzielę w bazylice Mariackiej. Rzemieślnicze Towarzystwo Śpiewackie „Hasło” obchodzi jubileusz 135-lecia Rzemieślnicze Towarzystwo Śpiewackie "Hasło"
Rzemieślnicze Towarzystwo Śpiewackie „Hasło” działające przy bazylice Mariackiej obchodzi jubileusz 135-lecia. W niedzielę - 27 października- o godz. 17.00 w bazyliki Mariackiej odbędzie się jubileuszowy koncert chóru. W czasie swojej długiej kariery, chór "Hasło" koncertował nie tylko w stolicy Małopolski, ale również poza granicami kraju. Chór „Hasło” można usłyszeć w każdą niedzielę o godz. 10.00 w bazylice Mariackiej. Jak wyglądała jego historia i kto przyczynił się do jego założenia?

- Chór Hasło to wielka pomoc w naszym kościele Mariackim. Chór związany od dziesięcioleci z Rzemiosłem Krakowa towarzyszy w liturgiach, koncertuje i stanowi wizytówkę jakości muzycznej naszego miasta. Gratuluję tej wspólnocie śpiewaczej ciągłości istnienia i życzę nowych adeptów, którzy zasilą szeregi prężnego organizacyjnie przedsięwzięcia – mówi ks. inf. Dariusz Raś, proboszcz bazyliki Mariackiej.

Z kolei dyrygent chóru Teresa Majka-Pacanek tłumaczy: "Jak pokazała historia, na przestrzeni lat powstawało wiele zespołów, które istniały w bliskiej nas przestrzeni, ale nie przetrwały próby czasu. My, dzięki m.in. przekazanym ideom przez dra Jordana, przetrwaliśmy – istniejemy – i mam nadzieję – będziemy istnieć jeszcze wiele długich lat. W niedalekiej przyszłości planujemy nagranie płyty, koncertowanie zagranicą oraz następny jubileusz – w 2026 roku – 100-lecie śpiewu w kościele Mariackim”.

135-lat muzycznej historii

W 1889 roku dr Henryk Jordan, działacz społeczny i radca miasta Krakowa założył chór młodzieży rękodzielniczej. Jego pierwszym dyrygentem został prof. Józef Sierosławski. Dzisiejsze Towarzystwo Śpiewackie „Hasło” wywodzi się właśnie z tego zespołu.

- Od 135 lat pielęgnujemy tradycje śpiewu chóralnego. W założeniu dra Jordana zespół powstał by stworzyć młodzieży rzemieślniczej możliwość spędzania czasu po zajęciach i pracy ciekawie i pożytecznie. Przez lata idea ta ewoluowała, z czasem chór stał się miejscem, gdzie ludzie z różnych grup społecznych łączyli się, by śpiewać, by muzyką móc się wypowiadać, cieszyć się samemu i dawać radość innym, a w trudnych chwilach zawirowań historii dawać otuchę i nadzieję na lepsze jutro – mówi prezes chóru Tomasz Fieber.

Początkowo chór związany był z kościołem oo. Pijarów, następnie oo. Franciszkanów i św. Marka. 18 kwietnia 1922 r. zmienił nazwę na „Chór Rękodzielników i Przemysłowców – Hasło – w Krakowie”. W 1927 roku na stałe związał się z kościołem Mariackim. Organistą, a zarazem dyrygentem chóru został Stefan Profic, a opiekunem ks. inf. Józef Kulinowski – archiprezbiter mariacki. W 1928 roku przybrano do nazwy chóru imię założyciela – Henryka Jordana (zmarłego w 1907 roku).

W 1930 roku odbyła się pierwsza transmisja radiowa z nabożeństwa majowego z kościoła Mariackiego, podczas której chór zaśpiewał „Te Deum” Chlondowskiego i dał się usłyszeć całej Polsce. Rozkwit chóru przerwał wybuch II wojny światowej. W październiku 1939 władze Generalnego Gubernatorstwa nakazały rozwiązanie Towarzystwa Śpiewackiego. Próby zespołu odbywały się w ukryciu – w mieszkaniu Profica. Pierwszy koncert po wyzwoleniu Krakowa odbył się 13 stycznia w kościele Mariackim. Był to koncert kolędowy.

Dyrygenci chóru

Dyrygentami chóru byli kolejno: prof. Józef Sierosławski, Stanisław Niepielski, Stanisław Kowicki, Bolesław Wolniewicz, Stefan Profic oraz Bogusław Grzybek.

1 października 1984 rozpoczął się kolejny etap działalności chóru, który trwa aż po dzisiaj. Dyrygentem chóru została Teresa Majka-Pacanek.

- Pierwszy miesiąc pracy był trudny. Można powiedzieć, że przejęłam pałeczkę po długoletnim dyrygencie Stefanie Proficu jeszcze jako studentka i świeżo upieczony dyrygent. Przede mną stanęło grono mężczyzn, którzy próbowali mnie peszyć i zapędzać w kozi róg. Jednak szybko udało mi się ich okiełznać – wspominała w 2019 roku swoje początki Teresa Majka-Pacanek.

Chór rozpoczął wówczas koncertowanie poza granicami Polski. Pierwsze wyjazdy odbyły się do Francji. Następnie do Węgier, Rumunii, Litwę, Słowacji, Ziemi Świętej.

Jak zmiana czasu wpływa na nasze zdrowie?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska