- Chór Hasło to wielka pomoc w naszym kościele Mariackim. Chór związany od dziesięcioleci z Rzemiosłem Krakowa towarzyszy w liturgiach, koncertuje i stanowi wizytówkę jakości muzycznej naszego miasta. Gratuluję tej wspólnocie śpiewaczej ciągłości istnienia i życzę nowych adeptów, którzy zasilą szeregi prężnego organizacyjnie przedsięwzięcia – mówi ks. inf. Dariusz Raś, proboszcz bazyliki Mariackiej.
Z kolei dyrygent chóru Teresa Majka-Pacanek tłumaczy: "Jak pokazała historia, na przestrzeni lat powstawało wiele zespołów, które istniały w bliskiej nas przestrzeni, ale nie przetrwały próby czasu. My, dzięki m.in. przekazanym ideom przez dra Jordana, przetrwaliśmy – istniejemy – i mam nadzieję – będziemy istnieć jeszcze wiele długich lat. W niedalekiej przyszłości planujemy nagranie płyty, koncertowanie zagranicą oraz następny jubileusz – w 2026 roku – 100-lecie śpiewu w kościele Mariackim”.
135-lat muzycznej historii
W 1889 roku dr Henryk Jordan, działacz społeczny i radca miasta Krakowa założył chór młodzieży rękodzielniczej. Jego pierwszym dyrygentem został prof. Józef Sierosławski. Dzisiejsze Towarzystwo Śpiewackie „Hasło” wywodzi się właśnie z tego zespołu.
- Od 135 lat pielęgnujemy tradycje śpiewu chóralnego. W założeniu dra Jordana zespół powstał by stworzyć młodzieży rzemieślniczej możliwość spędzania czasu po zajęciach i pracy ciekawie i pożytecznie. Przez lata idea ta ewoluowała, z czasem chór stał się miejscem, gdzie ludzie z różnych grup społecznych łączyli się, by śpiewać, by muzyką móc się wypowiadać, cieszyć się samemu i dawać radość innym, a w trudnych chwilach zawirowań historii dawać otuchę i nadzieję na lepsze jutro – mówi prezes chóru Tomasz Fieber.
Początkowo chór związany był z kościołem oo. Pijarów, następnie oo. Franciszkanów i św. Marka. 18 kwietnia 1922 r. zmienił nazwę na „Chór Rękodzielników i Przemysłowców – Hasło – w Krakowie”. W 1927 roku na stałe związał się z kościołem Mariackim. Organistą, a zarazem dyrygentem chóru został Stefan Profic, a opiekunem ks. inf. Józef Kulinowski – archiprezbiter mariacki. W 1928 roku przybrano do nazwy chóru imię założyciela – Henryka Jordana (zmarłego w 1907 roku).
W 1930 roku odbyła się pierwsza transmisja radiowa z nabożeństwa majowego z kościoła Mariackiego, podczas której chór zaśpiewał „Te Deum” Chlondowskiego i dał się usłyszeć całej Polsce. Rozkwit chóru przerwał wybuch II wojny światowej. W październiku 1939 władze Generalnego Gubernatorstwa nakazały rozwiązanie Towarzystwa Śpiewackiego. Próby zespołu odbywały się w ukryciu – w mieszkaniu Profica. Pierwszy koncert po wyzwoleniu Krakowa odbył się 13 stycznia w kościele Mariackim. Był to koncert kolędowy.
Dyrygenci chóru
Dyrygentami chóru byli kolejno: prof. Józef Sierosławski, Stanisław Niepielski, Stanisław Kowicki, Bolesław Wolniewicz, Stefan Profic oraz Bogusław Grzybek.
1 października 1984 rozpoczął się kolejny etap działalności chóru, który trwa aż po dzisiaj. Dyrygentem chóru została Teresa Majka-Pacanek.
- Pierwszy miesiąc pracy był trudny. Można powiedzieć, że przejęłam pałeczkę po długoletnim dyrygencie Stefanie Proficu jeszcze jako studentka i świeżo upieczony dyrygent. Przede mną stanęło grono mężczyzn, którzy próbowali mnie peszyć i zapędzać w kozi róg. Jednak szybko udało mi się ich okiełznać – wspominała w 2019 roku swoje początki Teresa Majka-Pacanek.
Chór rozpoczął wówczas koncertowanie poza granicami Polski. Pierwsze wyjazdy odbyły się do Francji. Następnie do Węgier, Rumunii, Litwę, Słowacji, Ziemi Świętej.
Jak zmiana czasu wpływa na nasze zdrowie?
