Ponad 22 tysiace imion żeńskich w Polsce
Oto najpopularniejsze imiona kobiet w Polsce. Czołówka niezmienna jest od wieków. Anny i Katarzyny dominują wśród Polek od setek lat. A jak wygląda popularność innych imion? Zerknęliśmy do bazy PESEL (dane na 31 stycznia 2023 roku), z której wynika, że kobiety mieszkające w Polsce i posiadające ten identyfikator używają aż ponad 22 400 imion. Ale tylko niespełna 470 imion noszonych jest przez co najmniej tysiąc pań. Cała reszta to w większości imiona pochodzące z całego świata, w różnej transliteracji, która sprawia, że jedno imię występuje w kilku wersjach. Ciekawostką może być fakt, że w całym kraju nie ma ani jednej pani, która miałaby jedno jedyne, niepowtarzalne imię. Za to aż 7,5 tysiąca imion powtarza się w Polsce tylko dwukrotnie.
Skąd się wzięło imię
Imię wywodzi się prawdopodobnie od przezwiska i z czasem nabyło silnego rysu magicznego. Dziecku nadawano imię, aby wyposażyć je w pewne cechy, „zaprogramować” jego przyszłość lub odwrócić nieprzychylny bieg wydarzeń. Dawniej imię było wróżbą, błogosławieństwem, życzeniem. Stąd łaciński zwrot: nomen omen, który można przetłumaczyć, jako : imię jest wróżbą, czy imię jest znakiem.
Z czasem magiczna moc imion straciła na znaczeniu. Dziś wybór imienia zależy przede wszystkim od preferencji i gustów rodziców, a także sezonowej mody i popularności.
Od imion słowiańskich po serialowe
W języku polskim funkcjonują imiona, których początki sięgają czasów słowiańskich czy staropolskich. Przez szereg stuleci popularne były imiona zaczerpnięte z Biblii, czy od świętych Kościoła katolickiego, których traktowano jako patronów-opiekunów. Z czasem imiona się laicyzowały, pochodziły od bohaterów literackich czy z szeroko pojętej popkultury. Spolszczeniu ulegały obcobrzmiące Dżesiki, Żanety czy Izaury.
Zgodnie z polskimi przepisami (Prawo o aktach stanu cywilnego) dla dziecka można wybrać nie więcej niż dwa imiona. Nie mogą mieć one charakteru ośmieszającego lub nieprzyzwoitego. Rodzice mogą wybrać imię, które nie wskazuje na płeć dziecka, ale w powszechnym znaczeniu jest przypisane do danej płci.
Anna jest ewenementem
Anna to imię, które cieszy się ogromną popularnością niezmiennie od kilku stuleci. Od przełomu XIV i XV wieku pozostaje w trójce najpopularniejszych imion żeńskich w Polsce. Podobnie jest z Katarzyną, która dominowała wśród pań w XVI i XVII wieku, a teraz ponownie imię to cieszy się sporą popularnością.
W bazie PESEL znaleźliśmy ponad 22 400 imion jakimi posługują się kobiety w Polsce. Jednak tylko niespełna 500 z nich używanych jest przez tysiąc i więcej pań. Za to 21 tysięcy imion przynależy do mniej niż 100 kobiet w naszym kraju. Dla przykładu: Bibian jest 99, Melind 67, a Dubravy są tylko dwie. Lista imion noszonych tylko przez dwie panie w Polsce liczy zaś 7,5 tysiąca pozycji.
A jakie imiona żeńskie najczęściej są używane w Polsce? Listę 30 najbardziej popularnych z liczbą imienniczek prezentujemy w naszej galerii. Ciekawe, czy wyniki was zaskoczą?
Źródło:
www.dane.gov.plNie przeocz
- Toksyczni ludzie. Lepiej się trzymać od nich z daleka. Jak ich rozpoznać?
- Gdzie najwięcej uczniów uczęszcza na lekcje religii w Śląskiem? Sprawdźcie!
- TOP 7 najlepszych sanatoriów na Śląsku. To najlepiej oceniane uzdrowiska. ZNACIE JE?
- HIT INTERNETU! Ksiądz tańczy na studniówce do przeboju zespołu Long & Junior! WIDEO
Zobacz także
Musisz to wiedzieć
