W 2019 roku Jonas Vingegaard z Jumbo-Visma w premierowym sezonie w kolarskiej elicie odniósł pierwsze zwycięstwo - na etapie Tour de Pologne z Zakopanego do Kościeliska. W 2021 roku zajął drugie miejsce w Tour de France, a w dwóch następnych edycjach nie miał już sobie równych. W ubiegłorocznej "Wielkiej Pętli" wyprzedził Tadeja Pogacara o 7 minut i 29 sekund, co oznacza, że wygrał z największą przewagą, jaką zanotowano w tym wyścigu od 2014 roku. W zakończonej przed kilku dniami kolejnej edycji był drugi, tuż za Pogacarem. Obaj ogłosili, że są tak wycieńczeni wyścigiem po drogach Francji, iż nie wystartują na igrzyskach olimpijskich.
27-letni Duńczyk odpuścił także udział w Vuelta a Espana. Nie oznacza to jednak, że całkowicie zsiądzie z roweru. Po trzytygodniowym odpoczynku ma bowiem zamiar - jak ujawnił w rozmowie z duńską telewizją TV2 - wystąpić w jednodniowym klasyku w San Sebastian (10 sierpnia), a następnie stawi się nad Odrą i Wisłą. To będzie jego trzeci start w Tour de Pologne. Zostanie 20. kolarzem w historii tego touru, który w chwili startu zajmuje miejsce w TOP 10 światowego rankingu. Jedynym zawodnikiem, który w czasie, gdy prowadził w rankingu UCI wystąpił w naszym kraju, pozostaje Cadel Evans (2008 rok).
Start we Wrocławiu
81. Tour de Pologne rozpocznie się 12 sierpnia pod Halą Stulecia we Wrocławiu i zakończy tradycyjnie tydzień później na Błoniach w Krakowie.
Pierwsze trzy etapy tegorocznego wyścigu odbędą się na Dolnym Śląsku, z dwoma metami na podjeździe Orlinek w Karpaczu. Na inaugurację kolarze ruszą z Wrocławia, a następnego dnia czeka ich 15-kilometrowa czasówka z Mysłakowic. Ostatni etap w tym województwie odbędzie się na trasie Wałbrzych — Duszniki-Zdrój, gdzie przed rokiem triumfował Rafał Majka. Drugi był Matej Mahoric, a trzeci Michał Kwiatkowski.
Środkowa część 81. edycji Tour de Pologne będzie szansą dla najszybszych zawodników w peletonie na walkę o zwycięstwo. Czwarty etap tegorocznego wyścigu rozpocznie się w Kudowie-Zdrój i zakończy się w Prudniku – rodzinnym mieście legendarnego polskiego kolarza, dwukrotnego wicemistrza olimpijskiego, Stanisława Szozdy.
Piąty etap wystartuje i zakończy się w Katowicach, a większość trasy poprowadzi peleton po „Szlaku Orlich Gniazd”.
Małopolski finisz
Dwa ostatnie etapy zmagań odbędą się w Małopolsce. W sobotę 17 sierpnia kolarze wystartują z Wadowic i będą się ścigać do linii mety wyznaczonej w Bukovina Resort.
Chcemy przypomnieć miasto, w którym urodził się wielki Polak Jan Paweł II, stąd pomysł, żeby wystartować z Wadowic. Przejeżdżamy przez Przełęcz Krowiarki, Szaflary i wjeżdżamy na rundę, którą miłośnicy kolarstwa bardzo dobrze znają. Meta będzie w Bukovina Resort, ale wcześniej kolarze dwukrotnie pokonają w Gliczarowie podjazd pod ścianę Bukovina. Czeka na nich też ściana Harnaś, a finisz będzie w tym samym miejscu, gdzie wygrywali Rafał Majka czy Remco Evenepoel. Ten etap będzie zadedykowany tym, którzy może nie do końca będą usatysfakcjonowani klasyfikacją generalną. Będzie to królewski etap, który może zmienić wszystko – mówi Czesław Lang.
81. edycja wyścigu zakończy się przy krakowskich Błoniach, w al. Focha, gdzie o wygraną ponownie powinni powalczyć sprinterzy. W tym miejscu etapowe triumfy święciły takie gwiazdy sprintu jak Andre Greipel, Marcel Kittel, John Degenkolb, Peter Sagan, Pascal Ackermann, Davide Ballerini, Tim Merlier, a w ubiegłym roku Arnaud Demare. Niedawna historia wyścigu pamięta jednak sukces ucieczki na stosunkowo płaskim etapie z metą w Krakowie – w 2021 roku czteroosobowa ucieczka przechytrzyła główną grupę, a najlepszy okazał się Holender Julius van den Berg.
W ramach ostatniego, 7. etapu wyścigu peleton przejedzie 152 km. W niedzielę 18 sierpnia kolarze wystartują sprzed Kopalni Soli Wieliczka, a następnie pojadą w stronę Myślenic, gdzie ulokowana będzie pierwsza premia lotna LOTTO. Zawodnicy będą mieli jedną okazję do powiększenia swojego dorobku w klasyfikacji górskiej PZU – na podjeździe w Bieńkówce, a w dalszej części etapu powalczą na premiach specjalnych Decathlon i Soudal, odpowiednio w Czernichowie i Kaszowie. Wjazd do Krakowa nastąpi około godz. 16, od strony Kryspinowa – ulicami: Olszanicką, Chełmską, Junacką, Królowej Jadwigi.
Na koniec kolarze pokonają trzy pięciokilometrowe rundy (al. Focha, al. Mickiewicza, ul. Reymonta, ul. Piastowska, ul. Królowej Jadwigi, al. Focha). Zakończenie etapu przewidziane jest około godz. 16.45. Przy Błoniach odbędzie się również dekoracja najlepszych na trasie 81. Tour de Pologne.
Trasa 81. Tour de Pologne 12-18.08.2024
- 1. etap, 12.08 Wrocław – Karpacz, 159,3 km
- 2. etap, 13.08 Mysłakowice – Karpacz (jazda indywidualna na czas), 15,4 km
- 3. etap, 14.08 Wałbrzych – Duszniki-Zdrój, 156,5 km
- 4. etap, 15.08 Kudowa-Zdrój – Prudnik, 195,3 km
- 5. etap, 16.08 Katowice – Katowice, 187,6 km
- 6. etap, 17.08 Wadowice – Bukovina Resort, 183,2 km
- 7. etap, 18.08 Kopalnia Soli „Wieliczka” – Kraków, 152 km
