"Opowiadamy o budynkach i przestrzeniach oraz twórcach, którzy wpłynęli na kształt przestrzeni miejskich po odzyskaniu niepodległości. Zadajemy przy tym pytania o społeczną tożsamość i zmianę, ale także o rolę architektów i urbanistów w naszym codziennym życiu. W jaki sposób ich działalność przyczynia się do budowy polskiego krajobrazu kulturowego oraz tożsamości miejsc, które zamieszkujemy?" - piszą organizatorzy wystaw pt. "Tożsamość. 100 lat polskiej architektury".
Seria pięciu ekspozycji ma pokazać dorobek polskiej architektury i urbanistyki, na który składają się różnorodne, lokalne procesy modernizacyjne. "Chcemy tym samym nie tylko promować polską kulturę architektoniczną, lecz także zaprosić Was do refleksji nad naszym otoczeniem i jakością przestrzeni, w której żyjemy" - dodają twórcy wystaw.
Każda z nich poświęcona będzie innemu wycinkowi historii, bedzie też miała inny wątek przewodni. W Krakowie twórcy ekspozycji skupią się na okresie 1918–1939, a tematem będzie "sztuka". W Warszawie (okres 1939–1956) motywem przewodnim będzie "władza", w Lublinie (okres 1956–1970) – "społeczeństwo", w Poznaniu (okres 1970–1989) – "transfer", natomiast w Katowicach (okres 1989–2018) "przemiana".
Krakowską ekspozycję będzie można zobaczyć w dawnym Hotelu Cracovia przy al. Focha 1, który dziś należy do Muzeum Narodowego. Wystawa będzie opowiadała o międzywojennej nowoczesności w architekturze Krakowa.
"Tożsamość architektury Krakowa lat 1918–1939 można opisać w oparciu o jej związki ze sztukami pięknymi i użytkowymi oraz dążenie ku modernizacji i nowoczesności. Była to tożsamość lokalna, sięgająca do tradycji artystycznych oraz architektonicznych i zanurzona w debatach na temat stylu narodowego, ale jednocześnie naznaczona przez proces wkraczania miasta na ścieżkę metropolitalnego rozwoju. Ta odrębność materializowała się nie tylko w formach architektury, lecz także w nowych funkcjach, typologiach czy rozwiązaniach przestrzennych, które do dziś czytelne są w tkance urbanistycznej miasta. Stanowiła ona jedną z wielu równolegle istniejących nowoczesnych tożsamości, jakie w Europie i poza nią wykształciły się w początkach XX wieku".
Na wystawie w Krakowie pojawią się odwołania do środowisk twórczych reprezentujących różne dyscypliny (Praesens, Warsztaty Krakowskie), sztuki w przestrzeni architektury (mozaiki, rzeźba architektoniczna, np. godła kamienic).
Organizatorem wystaw jest Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki.
Więcej informacji oraz program towarzyszący: www.niaiu.pl