https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trwają konsultacje dot. Strategii Demograficznej 2040. Dzietność w Małopolsce powyżej średniej krajowej

Ewa Wacławowicz
Małopolski Urząd Wojewódzki
7 czerwca 2021 r. nastąpiła prezentacja projektu Strategii Demograficznej 2040. Dokument ma na celu odwrócenie niekorzystnych trendów demograficznych w Polsce. 12 lipca br. wojewoda małopolski Łukasz Kmita spotkał się z małopolskimi samorządowcami i organizacjami pozarządowymi celem przedstawienia założeń projektu.

FLESZ - Już od lipca zmiany w 300 plus?

od 16 lat

- W ostatnich latach, dzięki bardzo owocnemu wsparciu, małopolskie rodziny są jeszcze silniejsze. Gdyby nie rząd PiS, gdyby nie ogromne zaangażowanie Pana Ministra Stanisława Szweda i Pani Poseł Urszuli Ruseckiej, z pewnością małopolskie rodziny nie byłyby beneficjentami tak wielu programów społecznych. Deklaruję, że wszelkiego rodzaju nowe działania będziemy sprawnie realizowali w Małopolsce - powiedział w trakcie briefingu prasowego Łukasz Kmita wojewoda małopolski.

Wiceminister Stanisław Szwed zwrócił uwagę na dobry wynik małopolskiego wskaźnika dzietności, który wynosi 1,45 i jest wyższy od średniej krajowej. Małopolska na tle Polski rządzi również w kwestii poziomu urodzeń. Jak tłumaczył minister, rząd chce, by do 2040 roku wskaźnik dzietności wzrósł z poziomu 1,38 do poziomu 1,8.

Jak mogliśmy się dowiedzieć, założenia Strategii Demograficznej 2040 poprzedziły badania mające na celu wskazać obszary najbardziej problematyczne dla młodych ludzi chcących założyć rodzinę. Do takich obszarów należą kwestie mieszkaniowe, następnie bezpieczeństwa i stabilności pracy oraz połączenia obowiązków zawodowych z opieką nad dziećmi.

Rząd przygotował panaceum w postaci niniejszej strategii, która obejmuje realizację zadań w ramach 104 obszarów, z których większość znamy z Polskiego Ładu tak jak np. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, Mieszkanie Bez Wkładu Własnego, Bon mieszkaniowy czy „Mój dom 70 m2”. Rząd oferuje również wsparcie w ramach programu Mama+ gdzie wprowadzono tak zwany rodzinny kapitał opiekuńczy, czyli dodatkowe wsparcie w kwocie 500 złotych na dwulatków i trzylatków.

Nie da się ukryć, że główny nacisk w Strategii Demograficznej 2040 położony jest na posiadanie mieszkania. Próżno tutaj jednak szukać innych form, jak np. najem instytucjonalny, dlatego też zapytaliśmy wiceministra Łukasza Szweda o tę kwestię. Jak mówi, jednym z celów mających odbywać się przez najbliższe 3 miesiące konsultacji, jest ewentualne uzupełnienie Strategii Demograficznej 2040.

- Z tej strategii będą wynikały kolejne rozwiązania dla rodziców, dla matek - będziemy ją uzupełniać - zadeklarował wiceminister.

Zapytaliśmy Łukasza Szweda o to, jaki jest sens powstania nowego Ośrodka Leczenia Niepłodności, który znajdziemy w SD2040, skoro w Polsce nie brakuje prywatnych ośrodków, gdzie wystarczyłoby usługi zakontraktować tak, by placówki świadczyły je bezpłatnie. Wiceminister odparł nam, że podobnie, jak w przypadku kwestii najmów, rząd nie wyklucza poszerzenia strategii również o tę kwestię.

- Polska jest silna siłą polskich rodzin i tego musimy się trzymać. Bardzo dobrze, że ta strategia powstała, bo to jest kompleksowy program, który dotyka wielu niezbędnych obszarów do tego, abyśmy poprawili dzietność. Chcemy, aby w naszym kraju rodziło się więcej dzieci, żeby posiadanie dzieci stało się modne, żeby młodzi ludzie chcieli mieć dzieci – mówiła posłanka Urszula Rusecka.

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zbigniew Rusek
Dobrze byłoby, gdyby w Krakowie spadła dzietnośc do 1 (max. 1,2), a wzrosła w wyludniających się miastach, np. w Tarnowie do przynajmniej 2, a (inne województwa) w wyludniających się Katowicach czy Łodzi do 2,5. Kraków jest tak przeludniony, że wielodzietne rodziny powinny być przesiedlane do wyludniających się miast lub obciążone podatkami (z cofnięciem 500 ). Nie może być tak, że Kraków rośnie jak szalony a inne miasta się wyludniają. W przeludnionej metropolii wcale nie żyje się komfortowo. Wielodzietni powinni uciekać z Krakowa a także powinno się postawić tamę, by zatrzymać napływ ludności z innych miast kraju i z zagranicy. Kraków NIE MOŻE być milionowym miastem!!!
G
Gość
dlaczego nikt nie bierze pod uwagę przeludnienia świata? przecież choroby nas zniszczą i kataklizmy!
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska