https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trzebinia: kopalnię chcą stawiać Niemcy

Magdalena Balicka
Burmistrz Stanisław Szczurek ze wstępnymi umowami. W tle szyb Artur, pozostałość po KWK "Siersza"
Burmistrz Stanisław Szczurek ze wstępnymi umowami. W tle szyb Artur, pozostałość po KWK "Siersza" Magdalena Balicka
Po przeszło dwunastu latach od czasu likwidacji kopalni węgla kamiennego w Sierszy jest szansa, że górnictwo powróci do gminy Trzebinia. Budową nowego zakładu zainteresowana jest wielka niemiecka spółka akcyjna. Już podpisała z burmistrzem Trzebini wstępne porozumienie partnerskie, na podstawie którego jeszcze w styczniu rozpocznie opracowywanie szeregu analiz ekonomicznych i środowiskowych.

Dziś rano burmistrz Stanisław Szczurek wyjechał do Niemiec, by podpisać oficjalną umowę z inwestorem. Na jej podstawie rozpoczną się prace nad analizą inwestycji.

- To dla Trzebini ogromna szansa. Jeśli uda się ją wykorzystać, ponad tysiąc osób znajdzie pod ziemią solidną pracę - zaznacza Stanisław Szczurek.

Na razie nie może zdradzić nazwy spółki, gdyż firma zastrzegła sobie anonimowość klauzulą poufności. - To wielka spółka akcyjna. Nie chce się ujawniać do czasu przeprowadzenia analiz. W marcu, jeśli zdecyduje się zainwestować, na pewno jej przedstawiciele zawitają w Trzebini z oficjalną wizytą - tłumaczy Szczurek. Inwestor jest według niego bardzo wiarygodny. - Ma duże pieniądze i przedstawione przez niego technologie budowy zakładu nie odbiegają od powszechnie stosowanych we współczesnym górnictwie - podkreśla.

Pod uwagę brane są dwie lokalizacje dla nowej kopalni. Obie w bliskim sąsiedztwie zlikwidowanej KWK "Siersza". - Po dogłębnych analizach inwestorzy wybiorą najlepszą, którą mieszkańcom przedstawią podczas konsultacji społecznych. Przewidziano je na czerwiec.

"Gazeta Krakowska" postanowiła wcześniej wysondować opinię mieszkańców w tej sprawie. Zdecydowana większość nie może się doczekać inwestycji. Mieszkańcy do dziś nie pogodzili się z likwidacją Sierszy. Pracę straciło tutaj ponad dwa tysiące osób. Część boi się szkód górniczych, ale wierzy też, że nowoczesna technologia nie zdewastuje środowiska i zapobiegnie w przyszłości tworzeniu się zapadlisk.

Andrzej Ptak z Trzebini pracował pod ziemią w Sierszy piętnaście lat. Po likwidacji zakładu był na bezrobociu dwa lata. Jego syn, który zaczął pracę dwa lata przed zamknięciem kopalni, także nie miał szczęścia i nie znalazł zatrudnienia w żadnym z sąsiednich zakładów. Musiał się przekwalifikować. - Ta kopalnia była w świetnej kondycji finansowej. Zarobki też były przyzwoite, nie mówiąc o darmowym węglu. Nikt nie mógł zrozumieć, dlaczego ją zamknięto - opowiada pan Andrzej. Według mapy geologicznej opracowanej w 2001 roku przez naukowców z krakowskiego oddziału Polskiej Akademii Nauk w rejonie Trzebini wciąż zalega pod ziemią około 227 mln ton węgla kamiennego.

Będą nowe miejsca pracy

Budowa nowej kopalni węgla kamiennego w rejonie Sierszy to niejedyna szansa na nowe miejsca pracy. Jeszcze w tym roku co najmniej pięćdziesiąt osób, a może nawet sto, znajdzie zatrudnienie w holenderskiej firmie Fagron, która wykupiła udziały polskiej Farma Cosmetics (zajmującej się koncesjonowaniem i dystrybucją kosmetyków).

Firma zamierza budować się na jednym hektarze gruntów w nowej strefie gospodarczej Trzebini, w okolicach autostrady A4. Jeszcze w styczniu podczas sesji rady miejskiej, radni podejmą decyzję o sprzedaży tego terenu.

Równolegle w Trzebini powstają aż cztery strefy gospodarcze. Pierwsza na terenie po dawnych Zakładach Metalurgicznych, Gumowni i Zakładach Tłuszczowych. Druga przy autostradzie A4 - po prawej stronie od wjazdu, jadąc w stronę Chrzanowa. Natomiast trzecia i czwarta strefa obejmuje tereny po zakładach Górka (30 hektarów) i po kopalni Siersza (25 hektarów).

Moda w przedwojennym Krakowie [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 13

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

E
Elo
To wiadome, zresztą jaka to różnica, to jest Polska. I co gówno z tej kopalni wyszło.
E
Elo
To wiadome, zresztą jaka to różnica, to jest Polska. I co gówno z tej kopalni wyszło.
E
Elo
To wiadome, zresztą jaka to różnica, to jest Polska. I co gówno z tej kopalni wyszło.
E
Elo
To wiadome, zresztą jaka to różnica, to jest Polska. I co gówno z tej kopalni wyszło.
s
szymon
jeszcze raz: prosze popatrzeć na mape administracyjną Małopolski, gdzie lezy Trzebinia. Zachecam również do poczytania o histrorii miasta a dowiecie się, że nigdy nie był to Śląsk a cały czas część Małopolski. W 1975 Gierek zabrał ówczesnemu województwu krakowskiemu sporą część bo wymyslił sobie, że przemysł ma być tylko w rejonie Katowic. Prosze poczytać relację Pana Michała Smolorza o zagarnieciu tej części przez Slązków. Dowiecie się jakie były przesłanki a raczej w ogóle ich nie było. Dowiecie się o poteznej akcji ześlązaczania tych terenów Małopolski po to aby kulture krakowską stąd wyplenić. Nie udało się i od 1999 jesteśmy znowu razem, w Małopolsce.
s
szymon
Jak widzę komentarze na minus w tej sprawie mnie dziwią. Trzebinia od wieku związana z Krakowem, jeszcze za czasów Kazimierza Wielkiego otrzymała przywilej górniczy i nie węgla ale srebra potem ołowiu a dopiero w XIX wieku węgla. Kopalne wegla były zbudowane przez Potockich i nnie byly nigdy częścią śląskich spółek a Galicyjskich Kopalni Węgla. dopiero w XX wieku powołano spółki węglowe z siedzibą na sląsku i w tych strukturach była również Trzebinia. Twierdzenie, że Trzebinia jest częścią Śląska jest po prostu smieszne i potwierdza ignorancje komentujacych na tutejszym portalu.
s
szymon
Trzebinia jest w Małopolsce a trzebinianie to nie Ślązacy jak napisał Emil!
s
szymon
Trzebinia nie jest na Śląsku a mieszkańcy nie są Ślązakami!!!!!!!
N
None
Jeszcze wiele jest przed tą sprawą.
Gdzie koncesja
gdzie plan techniczno - ekonomiczny...
Moim zdaniem jest to tylko kolejna plotka która nie wyjdzie.
To jak by postawić Elektrownie Atomową w Polsce i co ??
B
Bobiczek
Zamknąć, zlikwidować to co nasze -Polskie, po to by teraz oddać w niemieckie łapy.
B
Bobiczek
Zamknąć, zlikwidować to co nasze -Polskie, po to by teraz oddać w niemieckie łapy.
E
Emil
Polacy zatapiają kopalnie, przychodzą Niemcy, którzy je uruchamiają. I jak tu się dziwić temu, że Ślązacy chcą autonomii. Ślązacy zawsze byli bardzo pracowici i gospodarni. Nie mogą bezczynnie patrzyć jak niszczona jest ich ziemia. Stąd bierze się potęga RAŚ!!!!!
J
Janek
Naszym sie to nie oplaca. Umieja tylko wszystko zepsuc, albo rozsprzedac
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska