Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzy dni eksperymentów i ciekawych prezentacji w Tarnowie. Forum Inteligentnych Specjalizacji pokaże naukę w przystępny i atrakcyjny sposób

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Podczas Forum Inteligentnych Specjalizacji w Tarnowie nie zabraknie pokazów i doświadczeń, do których zaangażowani zostaną widzowie. Do tego interesujące wykłady i prezentacje
Podczas Forum Inteligentnych Specjalizacji w Tarnowie nie zabraknie pokazów i doświadczeń, do których zaangażowani zostaną widzowie. Do tego interesujące wykłady i prezentacje Archiwum
Wykłady otwarte, warsztaty, prezentacje i pokazy, a przede wszystkim możliwość przyjrzenia się z bliska eksperymentom naukowym, a nawet możliwość przeprowadzenia samemu różnego rodzaju doświadczeń. Wszystko to będzie dostępne podczas odbywającego się w Tarnowie przez trzy dni Forum Inteligentnych Specjalizacji.

Wykłady, prezentacje i doświadczenia naukowe na forum w Tarnowie

Inauguracja Forum nastąpi podczas Małopolskiej Nocy Naukowców – w piątek (24 września), o godz. 17. Na terenie kampusu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej ustawione zostaną dwa duże namioty, w których odbywać się będą do niedzieli różnego rodzaju wydarzenia, w których w większości może wziąć udział każdy zainteresowany.

- Forum to prezentacja nowych trendów w nauce i gospodarce, ale w takich specjalizacjach, które z naszego, tarnowskiego punktu widzenia są interesujące dla rozwiązań gospodarczych i komunalnych – mówi Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa.

Jako przykład podaje inauguracyjny wykład pt. „Wodór – paliwo przyszłości?”. Miasto, - jak twierdzi – w przyszłości chętnie wykorzystałoby bowiem wodór np. do napędzania autobusów miejskich.

W piątek ciekawie zapowiada się również wywiad z Anną Kołomycew, właścicielką znanej marki kosmetyków. Jej twórczyni od kilku lat mieszka w Tarnowie i stąd, z sukcesem, prowadzi swój biznes.

Uzupełnieniem wykładów będą pokazy i eksperymenty, które inicjować będą Heweliusze Nauki.

- Niczym artyści uliczni będą zachęcać publiczność do poznawania nauki i udziału w różnego rodzaju eksperymentach, które odbywać się będą na żywo z ich udziałem. Chętni będą mogli sprawdzić się, czy nadają się na agenta naukowego, testując swoją spostrzegawczość, koncentrację czy podzielność uwagi – dodaje Agnieszka Kawa, zastępca prezydenta Tarnowa.

Program forum jest bardzo bogaty

W sobotę zaplanowano plenerowe posiedzenie Rady Gospodarczej w Pasażu Odkryć przy Rynku 4, a w namiotach na terenie kampusu PWSZ można będzie wysłuchać wykładów m.in. na temat sztucznej inteligencji, a także spotkać się na żywo z mobilnym robotem.

Atrakcje dla całych rodzin czekać będą w niedzielę. Poza wykładami można będzie zasmakować w kuchni molekularnej, a także wziąć udział w warsztatach kreatywnych z zestawami Lego. Dzieci, młodzież dorośli będą mogli sami zbudować konstrukcje oraz je zaprogramować, a także zobaczyć gotowe roboty i zaawansowane technicznie duże zestawy.

Wydarzenie odbywa się pod patronatem "Gazety Krakowskiej".

Szczegółowy program Forum Inteligentnych Specjalizacji

24 września 2021 r. (piątek) 17:00-21:00 NOC NAUKOWCÓW, SEKTOR KONFERENCYJNY NAMIOTU

17:00 – 17:10
Otwarcie Forum Inteligentnych Specjalizacji –Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela.

17:10 – 17:55
Wykład otwarty pt.: „Wodór – paliwo przyszłości?”, dr hab. Andrzej Budziak, Profesor AGH, Katedra Energetyki Wodorowej na Wydziale Energetyki i Paliw Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie.

Pochodzenie wodoru, jego udział w kształtowaniu Wszechświata, tworzeniu pierwiastków chemicznych oraz historia odkrywania wodoru na Ziemi wraz z jego najważniejszymi własnościami fizykochemicznymi. Ponadto najważniejsze metody otrzymywania wodoru, a także gdzie jest wykorzystywany w życiu codziennym oraz aspekt wykorzystania wodoru jako przyszłościowego nośnika energii - zalety i wady takiego rozwiązania. Czy każda metoda otrzymywania wodoru jest ekologiczna? Co oznaczają „kolory” wodoru? Czy wodór ma szanse zrewolucjonizować transport?

17:55 – 18:10
Wykład otwarty pt.: „Magazyny energii w dobie transformacji energetycznej”, prof. dr hab. Inż. Janina Molenda – Kierownik Katedry Energetyki Wodorowej na Wydziale Energetyki i Paliw Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Wodoru i Ogniw Paliwowych.
Wyzwania i możliwości w projektowaniu akumulatorów dla pojazdów elektrycznych i magazynowania energii ze źródeł odnawialnych. Prezentacja potencjału polskiego środowiska naukowego w tym zakresie.

18:10 – 18:30
Prezentacja, pt.: „Nasze odpowiedzi na wyzwania elektromobilności”, Piotr Krawiec - Dyrektor Regionu Płd./Zach., Daimler Buses – EvoBus, Polska
Oczekiwania zasięgu autobusów miejskich w kontekście dziennych przebiegów i „wodorowa” droga jego zwiększenia. Rozwój autobusów marki Mercedes-Benz w zakresie napędów alternatywnych, ze szczególnym uwzględnieniem nowych technologii w autobusach miejskich.

18:40 – 19:25
Historia sukcesu – wywiad moderowany z Anną Kołomycew, twórcą i właścicielem marki „Anwen”.

Anna Kołomycew prezes i twórczyni marki kosmetyków Anwen, które można obecnie kupić we wszystkich największych sieciach drogeryjnych w Polsce (Rossmann, Natura, Hebe, Superpharm, Kontigo). Finalistka konkursu na „Bizneswoman Roku 2020”, autorka bloga o włosach i książki o ich pielęgnacji. Z wykształcenia matematyk, pochodzi z Zamościa, od czterech lat mieszka w Tarnowie, skąd prowadzi firmę.

19:25 – 20:25
Pokaz naukowy, pt.: „007-Secret Science Agency” – Heweliusze Nauki
Agenci Secret Science Agency są na tajnej misji zwerbowania nowych popularyzatorów nauki. Eksperymentując wspólnie z widownią, odkrywają tajniki swojej pracy. Testują spostrzegawczość, podzielność uwagi, koncentracje, odporność na stres, poczucie równowagi oraz wiele innych cech dobrego agenta. Wydaje Ci się, że to łatwa i przyjemna praca, ale czy sprostasz wszystkim wyzwaniom? Czy nadajesz się by zasilić szeregi SSA? Zobacz pokaz i przekonaj się!

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE (1. dzień – piątek)
Science Busking – Heweliusze Nauki:w godz. 16:00 – 20:00
Kuglarstwo Naukowe to chyba najbardziej trafne tłumaczenie dla tej aktywności. Z ang. “busker” to“artysta uliczny”. Używając prostych rekwizytów, edukator wykonuje z publiką łatwe, ale często bardzo zaskakujące doświadczenia. Siłą Science Busking jest mobilność i możliwość nawiązania bardzo bliskiego kontaktu z uczestnikami. Nie używa się tutaj sceny, ale całego otoczenia. Edukator przemieszcza się po terenie festiwalu, pikniku i angażuje do doświadczeń osoby dookoła. Interakcja jest tutaj dostosowana indywidualnie do każdej osoby. Fenomen bezpośredniego obcowania z nauką jest świetnie odbierany przez każdą grupę wiekową.

25 września 2021 r. (sobota)
SEKTOR KONFERENCYJNY NAMIOTU
14:00 – 16:00

Plenerowe posiedzenie Rady Gospodarczej, Rynek 4, poświęcone prezentacji miejskiego projektu
„Pasaż Odkryć”, Szymon Pitek Koordynator Projektu. SPOTKANIE ZAMKNIĘTE

16:00 – 17:00
Wykład otwarty nt. sztucznej inteligencji wraz z prezentacją interfejsu człowieka - robota humanoidalnego,Petros Psyllos, programista, innowator, przedsiębiorca, wielokrotny laureat prestiżowych nagród w dziedzinie nowoczesnych technologii. W ramach działalności naukowo- wynalazczo-biznesowej zajmuje się wykorzystaniem nowoczesnych technologii, w tym m.in. zastosowaniami sztucznej inteligencji, robotami społecznymi, wirtualnymi asystentami, human– computer interaction i ochroną zdrowia.

17:15 – 18:00
Wykład otwarty pt.:„Misja, rola i oferta Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS”,prof. dr hab. Marek Stankiewicz, DyrektorSOLARIS UJ, Kraków.

18:15 – 19:00
Prezentacja: „Gotowi do zmian – inteligentna robotyzacja w dobie Przemysłu 4.0”,Adam Pajda - Dyrektor Oddziału ASTOR Robotics Center, Kraków

19:15-20:00
Prezentacja pt.: „Partnerstwo dla innowacji – oferta technologiczna Politechniki Krakowskiej w obszarze Małopolskich Inteligentnych Specjalizacji”,dr inż. Arkadiusz Rudawski, broker technologii,Centrum Transferu Technologii Politechniki Krakowskiej.

26 września 2021 r. (niedziela)
SEKTOR KONFERENCYJNY NAMIOTU
14:00 – 15:00

Wykład otwarty nt. zarządzania w sektorze edukacji, jakości procesu nauczania oraz uczenia się, jak również innych aspektów związanych z edukacją jednostek wybitnie uzdolnionych,
dr hab. Grzegorz Mazurkiewicz prof. UJ,Zakład Przywództwa i Zarządzania w Edukacji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

15:15 – 16:45
Debata poświęcona edukacji oraz tematyce kształcenia jednostek wybitnie uzdolnionych.

17:00 – 17:45
Wykład otwarty pt.:„Kompetencje 4.0 dla kadr cyfrowej gospodarki 3 dekady XXI wieku: wyzwania, realia i nadzieje–Krzysztof Głomb- Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Miasta w Internecie”, Przewodniczący Sekcji Edukacji Cyfrowej Komitetu Informatyki Polskiej Akademii Nauk, Twórca kompleksowej diagnozy systemu edukacji w Polsce, pod kątem jego gotowości do przygotowania wartościowych kadr dla przedsiębiorstw działających w modelu Przemysłu 4.0 i środowisku cyfrowym.

18:00 – 18:45
Prezentacja Europejskiego Instytutu Edukacji ENGRAM z Krakowa, pt.: „Ucz się inteligentnie – programy efektywnej nauki kluczowych umiejętności XXI wieku”
Europejski Instytut Edukacji Engram jest jedyną w Polsce certyfikowaną szkołą efektywnej nauki ukierunkowaną na kształcenie praktycznych umiejętności, przydatnych w zdobywaniu wiedzy. Specjalizuje się w rozwijaniu potencjału intelektualnego przez promowanie skutecznego uczenia się z wykorzystaniem mnemotechnik, efektywnego czytania i najnowszych technologii.

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE (3. dzień – niedziela)
1. Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne: seanse edukacyjno-informacyjne dla dzieci, z dziedziny astronomii, w dmuchanym planetarium, godz.12:00-17:00
PROGRAM:
◦ Tania iSkrzaty:
▪ Grupa wiekowa: najmłodsi, dzieci powyżej 4lat;
▪ Czas trwania: 23minuty;
▪ Autor: MonikaMaślaniec;
▪ Elementy programu szkolnego: nauczanie przedszkolne i wczesnoszkolne, elementy przyrody;
▪ Bajkowy seans w formie rymowanej z podkładem muzyki relaksacyjnej. Opisuje przygody małej dziewczynki Tani w jej wymarzonej podróży po wieczornym niebie, aż po lądowanie na Księżycu. Pokazuje piękno obiektów kosmicznych widzianych przez teleskopy astronomiczne.
◦ Spacer po niebie z muzyką wtle:
▪ Grupa wiekowa: dzieci powyżej 10 lat, młodzież,dorośli;
▪ Czas trwania: 30minut;
▪ Autor: WaldemarOgłoza;
▪ Elementy programu szkolnego: astronomia,gwiazdozbiory;
▪ Relaksacyjny seans prezentujący piękno nocnego nieba i wybranych obiektów kosmicznych.

2. Młody kreator – Dorosły Innowator:kreatywne warsztaty Lego dla dzieci i młodzieży (odrębny namiot), godz. 14:00 – 17:00
(2x zajęcia na zestawach WeDo (dla młodszych) oraz 1x zajęcia na Spike – dla starszych. Dzieci będą pracowały w 3 osobowych zespołach (max 7 zestawów wedo i max 6 zestawów Spike). Zajęcia prowadzi 2 instruktorów. Uczestnicy początkowo budują, a następnie programują konstrukcje. Dodatkowo dostępne będą gotowe roboty Lego oraz zaawansowane technicznie i bardzo duże zestawy, jak Bugatti Chiron 42083. Dzieci mogą dotknąć konstrukcji, przetestować, pobawić się nimi i jednocześnie w praktyce poznać mechanizmy przeniesione z prawdziwej mechaniki. Najmłodsi mają możliwość zapoznać się z programowalnym pociągiem Duplo i pobawić się robotami Lego, np. ze świata Star Wars czy Ninjago).

3. Thefood:pokaz kuchni molekularnej,godz. 15:00-18:30 (odrębny namiot)

MENU:
◦ Sorbet Strzelający: orzeźwiający sorbet przygotowany z puree owocowego, przygotowany na ciekłym azocie z cukrem strzelającym;
◦ Vanilla Balloon:sferyczny pękający w ustach balon waniliowy, serwowany z cukrem strzelającym;
◦ White Coolant: mus z białej czekolady usmażony w ciekłym azocie, serwowany na coulie malinowym;
◦ Glowing Shot:fluorescencyjny bezalkoholowy orzeźwiający shot, serwowany w probówce;
◦ Truskawkowa Beza:truskawkowa śmietanka „smażona” w ciekłym azocie;
◦ Drink in Fog:dymiący bezalkoholowy koktajl, serwowany na suchymlodzie.

FLESZ - Sztuczna inteligencja “nie radzi” sobie z hejtem?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska