MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trzy warianty obwodnicy Piwnicznej-Zdroju do oceny mieszkańców

Alicja Fałek
Alicja Fałek
Krakowska spółka MP-Mosty przygotowała trzy warianty przebiegu obwodnicy Piwnicznej-Zdroju. Do końca czerwca trwają konsultacje społeczne. Mieszkańcy mogą opowiedzieć się za jednym z proponowanych rozwiązań.

FLESZ - Przybędzie niemal 250 fotoradarów

od 16 lat

Budowa obwodnicy Piwnicznej-Zdroju, na którą mieszkańcy uzdrowiska czekają od lat, została wpisana w rządowy „Program budowy 100 obwodnic”. Według założeń przetarg na realizację inwestycji ma zostać ogłoszony w czwartym kwartale 2022 r. Żeby tak się stało konieczne jest spełnienie wielu wymogów.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zleciła krakowskiej spółce MP-Mosty przygotowanie dokumentacji projektowej dla budowy obwodnicy. Ta opracowała już trzy warianty trasy, która ma na celu wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w centrum Piwnicznej na drodze numer 87 w kierunku granicy ze Słowacją. Według założeń szerokość jedni nowej drogi wynosić będzie 3,5 m, a maksymalna prędkość 90 km na godzinę.

Wariant 1 zakłada przebudowę drogi krajowej nr 87 na odcinku 2 km 370 metrów wraz z budową tunelu długości 690 m przez górę Kicarz. To rozwiązanie nie spowoduje wyburzeń obecnej zabudowy. Wariant 2 to przebudowa krajówki na odcinku 2 km 460 m. Nowa trasa biegłaby równolegle do istniejącej drogi, tyle że wzdłuż Popradu. W tym przypadku również nie byłyby konieczne wyburzenia. Wariant 3 z kolei to przebudowa zaledwie 2 km DK 87 ale także wyburzenie dwóch budynków mieszkalnych oraz dwóch innych. Zakłada on budowę tunelu w górze Uwrocie, który miałby 490 m długości.

- Najlepszym rozwiązaniem wydaje się ostatni z przygotowanych wariantów, dzięki któremu rzeczywiście wyprowadziliśmy ruch z części uzdrowiskowej miasta – mówi Dariusz Chorużyk, burmistrz Piwnicznej-Zdroju. - Patrząc od strony Nowego Sącza w kierunku Słowacji, obwodnica zaczynałaby się tuż za stacją benzynową, obchodziła prawą stroną centrum i wychodziła już za szkołą.

Burmistrz uzdrowiska zachęca mieszkańców, by wypełnili specjalną ankietę i tym samym opowiedzieli się za jednym z wariantów. Ma też nadzieję, że prace przygotowawcze przed przetargiem pójdą zgodnie z rządowym planem. O to musi się też postarać krakowska spółka, która ma także przygotować m.in. Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego z elementami koncepcji programowej oraz uzyskać wszelkie wymagane decyzje, pozwolenia, uzgodnienia i opinie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska