FLESZ - Znamy stawki za połączenia międzynarodowe

Jak co roku od trzynastu lat przełom maja i czerwca należał będzie do Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Tym razem każdego dnia, za pośrednictwem internetu, organizatorzy zabiorą swoją publiczność w dźwiękową podróż, której ścieżki starannie zaplanowano, by nawiązywały do ogłoszonego wcześniej programu, którego ze względu na pandemię nie można będzie zrealizować.
- Postanowiliśmy pokazać widzom najpiękniejsze momenty i najbardziej imponujące realizacje z ostatnich pięciu lat festiwalu. Od 2013 roku zaczęliśmy rejestrować nasze koncerty i nabywać prawa autorskie do wykonanych podczas nich kompozycji. Do tej pory wrzucaliśmy na naszego Facebooka jedynie fragmenty tych filmów, ale nasi widzowie domagali się, aby wreszcie opublikować je w całości. To pokazuje jak wielki tkwi potencjał w tych rejestrach. Wybraliśmy więc siedem najbardziej przełomowych koncertów z historii festiwalu i udostępnimy je za darmo co wieczór od 26 maja do 1 czerwca – tłumaczy nam Robert Piaskowski, dyrektor Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.
Pierwszego dnia obejrzymy zarejestrowany przed rokiem przy udziale chóru Pro Musica Mundi koncert – „Cinema Chorale”. Szwedzki kompozytor Mikael Carlsson, odpowiedzialny za większość aranżacji chóralnych w tym programie, przygotował utwory z takich filmów, jak „Misja”, „Wielkie piękno” czy „Śmierć w Wenecji”. W środowy wieczór weźmiemy udział w koncercie „Cinematic Piano”, podczas którego wystąpi fortepianowy duet Hauschka i Dustin O’Halloran, wykonując ścieżkę dźwiękową do „Lion. Droga do domu”. W czwartek usłyszymy również fortepianowe dźwięki – tym razem popłyną one spod palców Jean-Michela Bernarda. W repertuarze utwory z „E.T”., „Indiany Jonesa” czy „Mission Impossible.
W klimat weekendu wprowadzi nas wyjątkowy koncert „All Is Film Music” - czyli gala dziesięciolecia festiwalu. Zabrzmią tematy z „La La Land”, „Władcy pierścieni” i „Gwiezdnych wojen”. Dzień później weźmiemy udział w „Międzynarodowej Gali Seriali” z 2015 roku. Z internetu popłyną utwory z takich produkcji, jak „Gra o tron”, „Wikingowie” czy „House of Cards”. Koncert ten zainicjował modę na tego typu wydarzenia na innych festwialach – i sprawił, że o krakowskiej imprezie mówiono podczas gali Grammy i BAFTA.
Niedziela przeniesie nas wspomnieniami do 2016 roku na „Galę Muzyki Filmowej: Animacje”. Wypełnią ją kompozycje tak znanych kompozytorów, jak Hans Zimmer czy Alexandre Desplat. A na koniec prawdziwy Dzień Dziecka z FMF, czyli „Koncert Disneya: Magia muzyki”. W wykonaniu formacji FMF Youth Orchestra, złożonej z uczniów małopolskich szkół i ich rówieśników z zaprzyjaźnionego festiwalu na Teneryfie, posłuchamy utworów z takich klasyków Walta Disneya, jak „Mała Syrenka”, „Aladyn” czy „Pocahontas”.
Wszystkie koncerty będzie można obejrzeć bezpłatnie o godz. 20 (poza ostatnim – o godz. 18) na Facebooku krakowskiego festiwalu. Godzinę później usłyszą je słuchacze RMF Classic.
- Poza zarejestrowanymi wcześniej koncertami, codziennie o godz. 17 zaprezentujemy recitale „na żywo” w ramach cyklu „Live from studio”. Zaproszeni przez nas muzycy zagrają w czasie rzeczywistym dla widzów festiwalu ze swoich domów lub studiów. Do tej pory tego rodzaju koncerty odbywały się na naszym Facebooku co niedzielę. Teraz będą codziennie – a wśród gości znajdą się renomowani twórcy muzyki filmowej z Polski i z zagranicy, jak Łukasz Targosz czy Sonya Belousova i Giona Ostinelli - podkreśla Robert Piaskowski.
W tym roku w ramach Festiwalu Muzyki Filmowej miały zostać wręczone dwie prestiżowe nagrody – Young Talent Award i Polska Ścieżka Dźwiękowa Roku 2019. I tak się też stanie – tylko widzowie festiwalu dowiedzą się o tym kto został ich laureatami przez internet. Zgłoszeń było wiele: do pierwszej zakwalifikowano aż 105 twórców, a do drugiej – 14 najlepszych ścieżek dźwiękowych w Polsce. Pierwsza z nagród zostanie ogłoszona 30 maja, a druga – 27 maja.