TS Wisła Kraków rozważa sprzedaż części swoich gruntów przy...

  TS Wisła Kraków rozważa sprzedaż części swoich gruntów przy Reymonta. Ale nie po to, by ratować piłkarską spółkę

  Zdjęcie autora materiału

  Krzysztof Kawa

  Dziennik Polski 24

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  Teren i obiekty sportowe TS Wisła Kraków
  1/13
  przejdź do galerii

  Teren i obiekty sportowe TS Wisła Kraków ©Andrzej Banas / Polska Press

  Podczas środowego spotkania zarządu Towarzystwa Sportowego Wisła Kraków z koordynatorami sekcji pojawił się pomysł sprzedaży należącej do stowarzyszenia 40-arowej działki przy Reymonta. Nasi rozmówcy podkreślają, że nie ma to nic wspólnego z trwającymi negocjacjami na temat sprzedaży akcji piłkarskiej spółki Wisły.
  Chodzi o część działki w okolicach stadionu, którą obecnie porasta trawa. - Stanowisko zarządu TS Wisła jest jasne – ta ziemia na pewno nie pójdzie na ratowanie spółki akcyjnej – podkreśla Dorota Gburczyk-Sikora, zasiadająca w zarządzie TS Wisła.

  - Nie tak dawno jeden z członków zarządu powiedział, że to jest święta ziemia i w ogóle nie wchodzi w rachubę, by miała zostać sprzedana – dodaje Lesław Kędryna, koordynator sekcji siatkówki kobiet, nawiązując do słów wypowiedzianych podczas głośnej konferencji prasowej zarządu TS Wisła w piątek 5 stycznia. Okazuje się jednak, że pomysł sprzedaży jednak jest dyskutowany.

  W 2006 roku prezydent Krakowa Jacek Majchrowski przekazał TS Wisła w użytkowanie wieczyste grunty, budynki i urządzenia przy ul. Reymonta. Spłatę rat, po zastosowaniu 99-procentowej bonifikaty, rozłożono na 10 lat. Od stycznia 2017 roku klub może sprzedawać swój teren. TS Wisła otrzymało na okres 99 lat należące do miasta działki o powierzchni 5,1270 ha i 1,0563 ha. Plan zagospodarowania, który obowiązuje dla tego rejonu miasta, pozwala stawiać tam hotele, obiekty handlu, gastronomii, medyczne i rekreacyjne. Szacuje się, że cały teren jest wart ok. 75 mln zł.

  Stanowisko zarządu TS Wisła jest jasne – ta ziemia na pewno nie pójdzie na ratowanie spółki akcyjnej


  Pieniądze pozyskane z ewentualnej sprzedaży 40 arów gruntu miałyby zostać przeznaczone na modernizację zaniedbanej bazy sportowej TS Wisła. Temat pojawił się, gdyż stowarzyszenie ma długi i nie stać go na przeprowadzanie drogich remontów.

  - To tylko jedna z opcji – zastrzega Dorota Gburczyk-Sikora. - Nie zebraliśmy się z koordynatorami, by prosić ich o jakąkolwiek akceptację, ale dlatego, że obiecaliśmy im w listopadzie, iż będziemy się z nimi regularnie spotykać i omawiać problemy wszystkich trzynastu sekcji, jakie funkcjonują w ramach stowarzyszenia. Sekcje zgłaszają problemy, np. ze światłem, sanitariatami, a nie dysponujemy wielkimi pieniędzmi, by zapewnić wszystkim natychmiastową poprawę warunków. Ja bardzo dobrze rozumiem uwagi zgłaszane przez koordynatorów, bo przecież jako zawodniczka też trenowałam w tej hali w różnych warunkach - raz w lepszych, raz w gorszych. Ale wiadomo, są długi, które trzeba spłacać. Jeżeli w przyszłości będzie zamysł, by polepszyć warunki, to wtedy usiądziemy i będziemy podejmować decyzje, czy i w jaki sposób temu zaradzić i na co konkretnie te środki pójdą. Założenia muszą zaakceptować wszystkie sekcje. Ewentualna sprzedaż działki to tylko wstępne rozważania, jedna z opcji, tak jak np. kredyt lub inne rozwiązania. Do tego jednak daleka droga.

  Stowarzyszenie ma długi (i wcale nie chodzi tu o ponad 40 mln zł zobowiązań i cesji Wisły SA, których TS pozbędzie się, jeśli sprzeda piłkarską spółkę), które spłaca z dużym mozołem. Tylko wobec MPEC zadłużenie wynosi ok. 300 tys. złotych, bo ogrzewanie hal jest bardzo kosztowne.

  - Czy to dobry pomysł, by sprzedać działkę? – zastanawia się Robert Zaczkiewicz, koordynator sekcji judo. - Nie wiem. Tu nie chodzi o ratunek dla finansów TS, ale dla budynków. Wolałbym, by obyło się bez sprzedaży, niemniej coś trzeba zacząć robić, bo hala już się niemal rozpada. Budynek trzeba zmodernizować, ocieplić, powymieniać rury. Z „nową” halą jest dokładnie tak samo. W czasie spotkania z zarządem była dyskusja o tym, że jest słabo ogrzewana i oświetlona. Otwierają się nowe kluby fitness, gdzie standard jest wysoki, a my cały czas działamy, oferując warunki sprzed 40 lat. Te pomieszczenia są po prostu stare. Ludzie wciąż do nas przychodzą, ale narzekają.

  - Chyba szkoda byłoby pozbywać się działki. Trzeba dobrze rozważyć, czy są inne możliwości pozyskania pieniędzy – dodaje Lesław Kędryna. - Innych sponsorów trzeba do piłki nożnej, a innych do siatkówki. Na podstawowe remonty hali nie potrzeba dużych pieniędzy. Trzeba jakoś z tego wybrnąć, ale za mało wiem na ten temat, by zająć jednoznaczne stanowisko. Gdyby jednak miało dojść do sprzedaży działki, to musi być to przeprowadzone w sposób transparentny. Trzeba wiedzieć, co z tymi pieniędzmi później będzie, na co się je wyda. Tymczasem trzeba szukać innych sposobów. Przecież sekcje jakoś trwają, mimo że nie jest łatwo. Każda ma trochę autonomii, swoje konto i żyjemy z tego, co sobie znajdziemy, a więc ze składek i niewielkich datków od miasta, grantów. A jeżeli znajdziemy sobie sponsora, to go mamy. Gdy dziś ktoś czyta w gazecie, że Wisła jest na skraju upadku, to rodzice dzieci, które u nas trenują, pytają, co się dzieje. A my nijak się do tego mamy. Dzięki Bogu nikt naszej sekcji pieniędzy nie zabiera, płacimy tylko pewne kwoty na media, ubezpieczenia itd.

  Jest bardzo dużo niejasności, w klubie jest prokurator, mogą powychodzić różne sprawy

  To nie zarząd podejmie ostateczną decyzję dotyczącą sprzedaży działki, ale walne zgromadzenie delegatów. Tak stanowi statut klubu. W czerwcu tego roku upływa cztery lata od wyboru poprzednich władz, na czele których stała Marzena Sarapata. Po jej rezygnacji, od 5 stycznia obowiązki prezesa pełni Rafał Wisłocki, jednocześnie prezes Wisły SA.

  - Trzeba poczekać, aż kilka rzeczy się wyjaśni. Czy od czerwca będzie ten sam zarząd, czy inny? Jest bardzo dużo niejasności, w klubie jest prokurator, mogą powychodzić różne sprawy – stwierdza Lesław Kędryna. - Przejęcie spółki przez TS skomplikowało sytuację. Gdy był rozdział, to było jasne – piłka rządziła się sama, a tutaj byli ludzie, którzy rządzili sekcjami. Myślę, że tak było dla nas lepiej.


  DZIEJE SIĘ W SPORCIE - KONIECZNIE SPRAWDŹ:  Komentarze (20)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kolejny wał!

  niezorientowany (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Poproście sarapatę. ona wie, jak wydawać pieniądze zwłaszcza nie swoje. ts, to złodzieje.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hahahahahaha

  czarne na bialym (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  i juz wiadomo o co chodzi w tym calym klubowym biznesie, grunta, coraz drozsze grunta, biurowce, osiedla , hotele. Money, money, money.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Hej

  Hej (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Fajny portal erotyczny na którym znajdziesz młode Panie
  Miliony ofert lasek i facetów gotowych na wszystko

  www.kontakty.1K.pl
  Zupełna anonimowość, Setki ofert z całego kraju.
  Vip już od 6zł z...rozwiń całość

  Fajny portal erotyczny na którym znajdziesz młode Panie
  Miliony ofert lasek i facetów gotowych na wszystko

  www.kontakty.1K.pl
  Zupełna anonimowość, Setki ofert z całego kraju.
  Vip już od 6zł z fuuul dostępemzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Garbarnia na pomoc Wiśle

  kibic Garbarni (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  No nareszcie te barany mnie posłuchały ,nie trzeba sprzedawać całe 6ha, wystarczy 1ha na spłate Wisły SA.Do zarządzania pieniędzmi ze sprzedaży należy wynająć prezesów Garbarni p. Jasiówke i p....rozwiń całość

  No nareszcie te barany mnie posłuchały ,nie trzeba sprzedawać całe 6ha, wystarczy 1ha na spłate Wisły SA.Do zarządzania pieniędzmi ze sprzedaży należy wynająć prezesów Garbarni p. Jasiówke i p. Siedlarza a oni w 5 minut wyprowadza Wisłe na prostą. Mają bardzo duże doświadczenie w tym temacie a wcale nie są drodzy..Potrzebna jest jeszcze tylko zgoda Miśka na tą sprzedaż.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dno

  Cracus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

  żebranie, " pożycz pare groszy do poniedziałku ". posypali by głowę popiolem i z honorem poszli od nowa budować "potęgę" . dramat i nędza


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia

  Do Cracusa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Eeee zeby wam nie wypomniec jak żescie żebrali pare lat temu zresztą skutecznie u miasta, przy okazji je rozwalając. Kibice Wisly nie zebrzą a sami zbierają taka jest różnica

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ulga

  mik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  mieszkałem koło hali Wisły przez 17 lat-może przez zasiedzenie dostane ulgę na zakup jakiegoś kawałeczka gruntu?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Magia do zera.

  św.NH (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

  Majcher do wiezienia. Ile takich przekrętów na naszej własności zrobił? Maja liczydła i wygrywają wybory!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wyszło szydło z worka.

  Baca (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 1

  O grunty tak na prawdę chodziło a nie o sport.Kraków jest takim miastem gangsterskim gdzie prawo nie działa, dobre obyczaje nie obowiązują a kultury brakuje tam od dawna.
  Dalej będzie się tak...rozwiń całość

  O grunty tak na prawdę chodziło a nie o sport.Kraków jest takim miastem gangsterskim gdzie prawo nie działa, dobre obyczaje nie obowiązują a kultury brakuje tam od dawna.
  Dalej będzie się tak działo jak nakazują pieniądze, Sąd zatwierdzi nowy zarząd,PZPN odwiesi licencje, na poczet gruntu kupi się trochę wyliniałych kopaczy do drużyny i wtedy zobaczymy kto jest faktycznie tym "inwestorem".zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pięknie Majchi gang na ZOMO arenie strzyże!!

  Groblin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

  To długi konkretnych osób i spółek, zatem zabezpieczenie procesowe i nie ma prawa nikt ruszyć nawet zeta!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Hmmm

  GUEST (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 2

  A to nie było tak... Ziemia należąca do Wisły jest ziemią Świętą i nie zostanie nigdy sprzedana... Czy tak nie mówił obecny prezes.. Czyli jednak prawdą zaczyna być to że tym niby zbawicielom Wisły...rozwiń całość

  A to nie było tak... Ziemia należąca do Wisły jest ziemią Świętą i nie zostanie nigdy sprzedana... Czy tak nie mówił obecny prezes.. Czyli jednak prawdą zaczyna być to że tym niby zbawicielom Wisły zależy na ziemi. Heheheh i dupa blada.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  skwk chce swoje

  krakus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Tak mówił kwaśniewski z skwk

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  członek

  riko (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Nie obecny prezes tylko członek Łukasz Kwaśniewski aja uważam ,że ziemia świeta to w Izraelu

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ha ha ha ha ha ha ha....

  Krakus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 3


  nareszcie ,, inwestorzy ratujacy Wisle sie okreslili o co im naprawde chodzi ,, grunty grunty i jeszcze raz grunty, a Wisle to maja tam gdzie slonce nie dochodzi

  Sport z kraju i ze świata

  Zobacz więcej na Sportowy24.pl

  Tabela Ekstraklasy

  Lp. Drużyna M. Pkt. Z. R. P. Bramki
  Awans do grupy mistrzowskiej
  Miejsce w grupie spadkowej
  1 Lechia Gdańsk Live 20 42 12 6 2 34-17
  2 Legia Warszawa Live 20 39 11 6 3 34-20
  3 Lech Poznań Live 20 33 10 3 7 32-23
  4 Jagiellonia Białystok Live 20 33 9 6 5 34-29
  5 Pogoń Szczecin Live 20 31 9 4 7 28-24
  6 Piast Gliwice Live 20 31 8 7 5 27-23
  7 Korona Kielce Live 20 31 8 7 5 25-23
  8 Wisła Kraków Live 20 29 8 5 7 33-29
  9 Cracovia Live 20 27 7 6 7 20-21
  10 Arka Gdynia Live 20 25 6 7 7 30-28
  11 Zagłębie Lubin Live 20 24 7 3 10 31-32
  12 Miedź Legnica Live 20 21 5 6 9 21-35
  13 Wisła Płock Live 20 20 4 8 8 30-37
  14 Śląsk Wrocław Live 20 18 4 6 10 27-30
  15 Górnik Zabrze Live 20 17 3 8 9 23-37
  16 Zagłębie Sosnowiec Live 20 12 2 6 12 24-45

  Wideo