Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tu czeka przygoda

Redakcja
Lasy to już nie tylko miejsca, gdzie zbiera się grzyby czy jagody. W lesie czeka przygoda, a na ścieżkach edukacyjnych - wiedza.

Edukacja leśna społeczeństwa jest jednym z bardzo ważnych zadań Lasów Państwowych. Niewiele jednak osób zdaje sobie sprawę, że działalność edukacyjna jest skierowana do wszystkich, niezależnie od wieku, nie tylko do dzieci i młodzieży.

- Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał, więc na edukacji dzieci zależy nam szczególnie - mówi Józef Legutko, nadleśniczy Nadleśnictwa Gorlice. -Z myślą o tych najmłodszych przygotowaliśmy ścieżki edukacyjne. Taka, do pokonania nawet przez przedszkolaków, jest na Magurze Małastowskiej, na którą można wejść z przełęczy Małastowskiej lub z pola biwakowego „Stara Droga”. Druga - przy szkole w Jankowej - powstała z inicjatywy tamtejszych nauczycieli - dodaje Legutko.

Każda ścieżka daje szansę na zapoznanie się z ciekawymi osobliwościami przyrody. Na ścieżce przyrodniczo-historycznej „Radocyna”, najdłuższej, bo liczącej 21 km, spotkać można żeremia bobrów, podziwiać fragmenty Puszczy Karpackiej, a także panoramy Beskidu Niskiego.

- Dbamy o to, by gośćmi w naszych lasach nie były tylko dzieci. Ścieżka, która stanowi pętlę z Radocyny przez Konieczną i Krzywą, nadaje się i dla wytrawnych piechurów. Dla seniorów jest nieco krótsza pętla. Zamontowane na niej tablice prezentują bogactwo historyczne okolic Gorlic. Ponadto na ścieżce jest wiata, w której można odpocząć, a w pobliżu - miejsce na ognisko i schronisko leśne Radocyna, oferujące smaczne i tanie potrawy regionalne - dodaje pan Legutko.

Choć na wędrówkę do lasów można wybrać się indywidualnie, doskonałymi przewodnikami na ścieżkach edukacyjnych są leśnicy. Oprowadzą i ciekawie przekażą swą wiedzę każdej grupie - od przedszkolaków do seniorów. Oczywiście taką potrzebę trzeba wcześniej zgłosić w Nadleśnictwie i uzgodnić dogodny dla wszystkich termin.

- Pracujemy nad tym, by nasza oferta ścieżek edukacyjnych się rozwijała. Przygotowujemy ścieżkę o charakterze historycznym i edukacyjnym, prowadzącą do krzyża partyzanckiego w Gródku. Gmina Sękowa z naszym udziałem tworzy ścieżkę do pierwszych kopanek ropy naftowej w Pustym Lesie w Siarach, a w Czarnem chcemy ułatwić dostęp do pomnika św. Maksyma Sandowycza - dodaje nadleśniczy.

Gazeta Gorlicka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska