https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wspaniałe relikty Puszczy Karpackiej zobaczysz na nowej atrakcji Nowicy. Ścieżka edukacyjna i ciekawy Quest to efekt lokalnej współpracy

Lech Klimek
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Nowica to mała wieś, położona w powiecie gorlickim, w gminie Uście Gorlickie. Kiedyś miejscowa ludność wyrabiała przedmioty z drewna. Do dzisiaj ta tradycja przetrwała w niektórych domach, gdzie wciąż można kupić drewniane łyżki. Najważniejszym zabytkiem w Nowicy jest greckokatolicka cerkiew pw. św. Paraskewy.

Od niedawna wieś ma też inną atrakcję która powstała w ubiegłym roku. To wijąca się w leśnych stępach, wzdłuż doliny potoku Przysłupianki Ścieżka Edukacyjna. Ścieżka, zaczynająca się w Nowicy ma 2,5 kilometra długości i kończy się w Leszczynach. Spacer nie jest wymagający i w zasadzie każdy będzie w stanie pokonać trasę, tym bardziej że idąc od strony Nowicy, schodzimy łagodną utwardzoną ścieżką. Na trasie znajdują się nie tylko tablice informujące o bogactwie okolicznych lasów, ale też ławeczka, na której można przysiąść i odpocząć, jest też zadaszony pawilon, gdzie można posilić się w spokoju i ciszy.

Ścieżka edukacyjna " Dolina Przyslupianki"

­- Jest to obszar wyłączony przez leśników z użytkowania - opowiada Bartłomiej Sołtys, nadleśniczy Nadleśnictwa Łosie. - Tutaj chcemy obserwować zachodzące procesy przyrodnicze i promować funkcje przyrodnicze i społeczne Lasów Państwowych. W połowie trasy znajduje się wiata, w której w specjalnej gablocie prezentujemy, dzięki uprzejmości profesora Andrzeja Chlebickiego z Leszczyn, odnalezione przez niego na tym terenie wspaniałe skamieliny organizmów, które żyły tu w czasie gdy pokrywał go pradawny ocean - podkreśla.

Ścieżka otoczona jest wspaniałymi reliktami Puszczy Karpackiej, a na jej trasie znajdują się nie tylko potężne ponad dwustuletnie drzewa, między innymi piękne stare jodły, ale też miejsce, gdzie przy odrobinie szczęścia możemy zobaczyć stałych mieszkańców tych leśnych ostępów.


Ścieżka to nie tylko poznawanie tajemnic Beskidzkiego lasu, ale też możliwość rozwiązywania ciekawych zagadek. Zapewnia to specjalnie przygotowany Quest - Dolina Przysłupianki skarbnica czystego powietrza. Ta zabawa może towarzyszyć spacerowi od pierwszych kroków na ścieżce. Quest dostępny jest w dwóch wersjach, pierwsza ma wersje papierowej ulotki, która można znaleźć w siedzibie Nadleśnictwa Łosie a druga to możliwość skorzystania z aplikacji Questy - wyprawy odkrywców. W siedzibie nadleśnictwa w Łosiu każdy znajdzie tez ulotkę z opisem ścieżki.

Ścieżka została przygotowana przy współpracy Stowarzyszenia Przyjaciół Nowicy z Nadleśnictwem Łosie. Patronami ścieżki są prof. Simona Kossak i prof. Aleksander W. Sokołowski, naukowcy znani z miłości do przyrody działań na rzecz jej ochrony oraz popularyzacji wiedzy przyrodniczej.

Co warto zobaczyć poza Ścieżką Edukacyjna w Nowicy

Beskid Niski kojarzy się większości odwiedzających ten teren właśnie z cmentarzami z I wojny światowej i z pustymi po łemkowskimi wsiami. To właśnie dwa dramatyczne wydarzenia, wojna i wysiedlenie miejscowej ludności w 1947 roku, są dla odwiedzających ciekawym doświadczeniem i wielkim przeżyciem. Niedaleko od Nowicy znajduje się właśnie jedna z takich wsi, Regietów Wyżny.

Atrakcyjne dla odwiedzających są również wspaniałe zabytki architektury sakralnej rozsiane na Szlaku Architektury Drewnianej w tym pięć obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Warto też odwiedzić dwa beskidzkie uzdrowiska, Wysową i dzierżące tytuł najmniejszego w Polsce uzdrowisko w Wapiennem.

Gorlice, miasto powiatowe stanowiące świetną bazę wypadową w Beskid Niski również ma co pokazać. To właśnie tu Ignacy Łukasiewicz zapalił pierwszą na świecie uliczną latarnię naftową. W Gorlicach trzeba też odwiedzić skansen przemysłu naftowego zlokalizowany w starej kopalni ropy. Koniecznie trzeba się też wybrać do Biecza i Bobowej.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska