Oddzielony od miasta wysokim murem, trzykondygnacyjny budynek z XVII wieku, a także przylegający do niego blisko hektarowy ogród, tak w skrócie można opisać „krakowskie Castel Gandolfo”, czyli willę w której abp Marek Jędraszewski zamieszka w czasie emerytury.
Metropolita krakowski po przejściu na emeryturę ma przeprowadzić się do imponującej posiadłości, która mieści się przy ul. Warszawskiej, na terenie parafii pw. św. Floriana w Krakowie.
Parafia św. Floriana ma długą i bogatą historię. Została utworzona w 1184 roku. Kościół parafialny wybudowano w latach 1656–1670, a konsekrowano w 1686 r. W latach 1949–1951 pracował w tej parafii ks. Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II.
Najbardziej znany adres w Krakowie
Arcybiskup Marek Jędraszewski, tak jak jego poprzednicy, po tym jak został metropolitą krakowskim zamieszkał pod najbardziej znanym w Krakowie adresem, a więc w pałacu Biskupów Krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3. Pałac Biskupi w Krakowie jest siedzibą Kurii Metropolitarnej od końca XIV w.
W latach 1881–1884 architekt Tomasz Pryliński odnowił pałac w duchu renesansowym, wzniósł on m.in. arkadową loggię w północno-wschodnim narożniku dziedzińca; kaplica otrzymała fasadę, jej wnętrze nakrył stropem; zaprojektował również stolarkę drzwi i okien. Panujący w latach 1895–1911 biskup i kardynał Jan Duklan Puzyna urządził wnętrza ozdabiając je stylowymi meblami, zaś ściany przyozdobił obrazami mistrzów holenderskich, flamandzkich i włoskich, kopiami portretów biskupich itp.
W pałacu przez pewien czas mieszkał Karol Wojtyła. Zamieszkał w nim w 1964 r., rok po wyborze na biskupa, a wyprowadził się wówczas, gdy został wybrany na papieża (1978 r.). Odwiedzając Kraków św. Jan Paweł II podczas wszystkich pielgrzymek do Polski wybierał pałac jako miejsce odpoczynku.
Castel Gandolfo - rezydencja papieży
Przypomnijmy, że Castel Gandolfo to miasto i gmina w środkowych Włoszech, w regionie Lacjum, w prowincji Rzym, 30 km na południowy wschód od Rzymu, w pobliżu jeziora Albano.
W Castel Gandolfo od XVII wieku znajduje się letnia rezydencja papieży. W jej skład wchodzą:
- pałac papieski zbudowany w XVII wieku przez Urbana VIII
- ogrody pałacowe
- obserwatorium astronomiczne
- Villa Barberini
- kościół San Tommaso da Villanova (XVII wiek)
Rezydencja w Castel Gandolfo ma status eksterytorialny. W 2016 r. papież Franciszek polecił przekształcić papieskie wille w muzeum, na początku 2023 roku postanowił przebudować letnią rezydencję papieską w centrum edukacji ekologicznej i rolnictwa. Na stanowisko dyrektora centrum Franciszek powołał podsekretarza Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, ks. Fabio Baggio.
4 czerwca 1989. Wybory, które zmieniły Polskę
