Podziemny Wawel jeszcze w tym roku!

Daniele Finzi Pasca, nazywany „Leonardem da Vinci współczesnej sztuki scenicznej”, to postać znana już krakowskiej publiczności z poprzednich edycji festiwalu. Pod Wawelem można było zobaczyć spektakle „Prawda” i „Donka. List do Czechowa”, można było też zobaczyć osoby stojące przed salą teatralną z kartkami z napisem „kupię bilet”. Nic dziwnego, gdzie nie pojawi się Compagnia Finzi Pasca, tam wzbudza zachwyt. A kto raz zobaczył, zakocha się w tej magii.
Daniele Finzi Pasca jest reżyserem, inscenizatorem i aktorem, zaliczanym do grona najciekawszych osobowości współczesnego teatru, jest laureatem wielu prestiżowych nagród. Ale znany jest nie tylko teatralnej publiczności. Artysta ma na swoim koncie m.in. spektakle „Corteo" i „Luzia” wyreżyserowany dla najsłynniejszego cyrku świata - Cirque du Soleil. Widowiska te obejrzało ponad 3 mln widzów. Szwajcarski artysta wyreżyserował także m.in. ceremonii zamknięcia i otwarcia igrzysk olimpijskich w Turynie oraz Soczi.
Krakowska publiczność miała okazję zobaczyć nowe przedstawienie Compagnii Daniele Finzi Pasca – „Nuda” (po polsku „Naga”), opowieść o dwóch siostrach bliźniaczkach, z których jedna urodziła się czysta i odziana w białą szatę, druga naga, z pomarszczonym ciałem. Bliźniaczki, które wychowują się w niezwykłej rodzinie, przez całe życie ścierają się ze sobą, rywalizują, współistnieją. Gdy urodziła się pierwsza, przez chwilę czuła się jedyna i najważniejsza, ale już po chwili straciła swoją pozycję na rzecz siostry. Rywalizacja, odnajdywanie swojej wolności i przestrzeni w tak niezwykłej relacji to historia rozgrywająca się przez całe życie. Z czasem jedna z bliźniaczek zostaje świętą, z czasem też siostry odnajdują prawdziwą bliskość i wolność - mimo że jesteśmy tylko marionetkami.
Niesamowite akrobacje cyrkowe połączone z baśniową grą światła i kolorów sprawiają, że wyobraźnia zaczyna pracować tak, jak w dzieciństwie. Bez względu na wiek i zaplecze wiedzy, pozwalające na wytłumaczenie scenicznych „sztuczek”, widz patrzy na to barwne zjawisko szeroko otwartymi oczyma, w zachwycie. Zwykła płachta materiału zamienia się w falujący magiczny ocean czy płynące po niebie chmury. Akrobatyczno-teatralne widowisko Compagnii Daniele Finzi zachwyca światłami, muzyką, feerią barw i niezwykle widowiskowymi akrobacjami.
Spektakl powstał na podstawie powieści Daniele Finzi Pasca pod tym samym tytułem, która ukazała się w 2021 roku. „Nigdy nie czułem się tak samotny, lekki, nagi…” mówi reżyser o swoim najnowszym spektaklu.
Podczas 6. odsłony festiwalu Materia Prima przed krakowską publicznością zaprezentują się jeszcze trzy zespoły. W piątek i sobotę będzie można zobaczyć lalkowy spektakl o rodzinnym domu pogrzebowym „The house” w wykonaniu duńskiej grupy Sofie Krog Theater, w poniedziałek i we wtorek Centrum Kongresowe ICE zamieni się w scenerię dla „Księgi dżungli” odczytanej na nowo przez zespół Akram Khana, a na zakończenie festiwalu (27 i 28 lutego) na scenie Teatru Groteska polski debiut brytyjskiej grupy teatralnej Thick & Tight – „A Night With Thick & Tight”.
- Ta dzielnica Krakowa przeszła ogromną metamorfozę! Dawniej były tu... pola
- Tu zakupów już nie zrobimy. Te sklepy zniknęły na dobre z krakowskich galerii
- TOP 10 miejsc na zimową wycieczkę w okolicach Krakowa!
- Oto 10 powodów, przez które życie w Krakowie bywa nieznośne
- Zobacz najpiękniejsze kreacje z małopolskich studniówek 2023 cz. II