https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie żyje Ewa Ciepiela. Stworzyła niezapomniane kreacje na scenie i ekranie

Anna Piątkowska
Szeroka publiczność zapamiętała Ewę Ciepielę z roli w "Janosiku"
Szeroka publiczność zapamiętała Ewę Ciepielę z roli w "Janosiku" kadr z filmu/YT
Szeroka publiczność zapamiętała Ewę Ciepielę z roli księżniczki Eweliny w serialu "Janosik", po której obdarzona talentem i nieprzeciętną urodą aktorka została uznana za nadzieję polskiego kina. Widzowie teatralni przez trzy dekady podziwiali jej kreacje na deskach Starego Teatru im. Modrzejewskiej w Krakowie. "Stworzyła wybitne role w blisko 40. spektaklach teatru telewizji, na dużym ekranie można ją było podziwiać w 14 filmach" - żegna zmarłą 16 lipca aktorkę krakowska narodowa scena.

"Wspaniała aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, od 1967 roku roku związana ze Starym Teatrem w Krakowie. Przez ponad 30 lat tworzyła niezapomniane kreacje w spektaklach najwybitniejszych polskich reżyserów: Konrada Swinarskiego, Andrzeja Wajdy, Jerzego Jarockiego, Jerzego Grzegorzewskiego, Krystiana Lupy, Zygmunta Hübnera, Bogdana Hussakowskiego" - czytamy w pożegnaniu Starego Teatru.

Po raz ostatni na teatralnej scenie mogliśmy ją podziwiać w spektaklach: „Auto da fé” w reżyserii Pawła Miśkiewicza (2005) i „Sejm kobiet” w reżyserii Mikołaja Grabowskiego (2007).

Mówiono, że wymyka się wszelkim klasyfikacjom. "Doskonała w repertuarze klasycznym, zaskakiwała prawdą psychologiczną, skupieniem i dystansem w repertuarze współczesnym" - podsumowywał przed kilku laty Stary Teatr przy okazji urodzin aktorki.

Ona sama o swoim aktorstwie mówiła w 1978 roku "Panoramie", że jest „byciem bezkarnie kimś innym, wchodzeniem w inne światy, refleksją nad ludzkim losem, myśleniem, odrzuceniem. Nieustannym eksperymentem dokonywanym na własnym organizmie. I wiecznym niepokojem. I chęcią pozostawienia czegoś po sobie!"

Z czasem jednak, liczne problemy zdrowotne zmusiły ją do przejścia na emeryturę.

Była nadzieją polskiego kina

Ewa Ciepiela urodziła się 19 sierpnia w 1941 r. W 1966 r. ukończyła Wydział Aktorski PWST w Krakowie.

W latach 1966-67 występowała w Teatrze im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie, gdzie zadebiutowała 12 listopada 1966 r. rolą Alicji w sztuce Jarosława Abramowa-Newerly'ego "Derby w pałacu" w reżyserii Stefana Wintera.

W latach 1967-91 należała do zespołu Starego Teatru w Krakowie, gdzie pracowała z najwybitniejszymi reżyserami.

Widzowie podziwiali jej sceniczne kreacje w „Sędziach” i „Klątwie” S. Wyspiańskiego, „Wszystko dobre, co się dobrze kończy” W. Szekspira, „Dziadach” A. Mickiewicza, „Wyzwoleniu” S. Wyspiańskiego - w reżyserii Konrada Swinarskiego, „Szewcach” Witkacego, „Rewizorze” M. Gogola, „Mordzie w katedrze” T. Eliota – w reżyserii Jerzego Jarockiego. Wielokrotnie obsadzana przez Andrzeja Wajdę wystąpiła w niezapomnianej inscenizacji „Nocy listopadowej” S. Wyspiańskiego jako heroiczna Nike Napoleonidów. Niezwykle istotne w jej dorobku okazały się role w przedstawieniach Tadeusza Bradeckiego: „Wiośnie Narodów w Cichym Zakątku” A. Nowaczyńskiego, "Operetce" W. Gombrowicza i "Miarce za miarkę" W. Szekspira.

O jej dojrzałym aktorstwie pisano: „Ewie Ciepieli przyszło w kwiecie wieku i rozkwicie urody zagrać ciotkę i robiła to z takim żarem, jakby role straszliwych matron należały do jej ukochanego repertuaru".

Na ekranie zadebiutowała w 1967 roku w "Jowicie" Janusza Morgensterna, u boku Zbyszka Cybulskiego, Kaliny Jędrusik, Barbary Kwiatkowskiej, Daniela Olbrychskiego.

Publiczność zachwyciła jako Ewelina w "Janosiku" - polskim serialu telewizyjnym z 1973 w reżyserii Jerzego Passendorfera, z Markiem Perepeczko w tytułowej roli. Po serialu aktorka rozpaliła nadziej polskiego kina. Na nadziejach na wielką karierę filmową jednak się skończyło, choć niewielkich ról filmowych aktorka ma na koncie całkiem sporo. Pojawiła się m.in. w "Zaklętych rewirach" Janusza Majewskiego, "Z biegiem lat, z biegiem dni…" Andrzeja Wajdy, serialu "Tulipan" Janusza Dymka, "Łuku Erosa" Jerzego Domaradzkiego.

Ostatni raz pojawiła się na ekranie w 2005 roku w epizodzie w filmie "Karol. Człowiek, który został papieżem".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska