FLESZ - Depresja u pacjentów po koronawirusie
Twórczość Wisławy Szymborskiej została zapisana na specjalistycznej taśmie światłoczułej, obecnie najbezpieczniejszym i najtrwalszym nośniku danych. W takiej zdigitalizowanej formie zostanie zdeponowane w Światowym Archiwum Arktycznym zwanym również Biblioteką Końca Świata, położonym na wyspie Spitsbergen w Arktyce.
- To wielki zaszczyt, że znalazła się tam twórczość dwóch polskich pisarek, Olgi Tokarczuk i Wisławy Szymborskiej. Sama Szymborska, wprawdzie, bardzo nie lubiła podróżować, ale jej twórczość podróżuje - Szymborska jest poetką tłumaczoną na najwięcej języków - odbieram to jako ukoronowane jej popularności na świecie. Myślę, że jej samej spodobałaby się taka idea, nieco science fiction, że znalazła się w bibliotece, z której zasobów odtwarzałoby się kulturę w razie jakiegoś kataklizmu. Liczę na to, że zostanie tam dołożonych kilku innych polskich autorów, choćby Stanisław Lem - mówi Michał Rusinek, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej.
8 kwietnia 2021 roku, dzięki staraniom Fundacji Wisławy Szymborskiej, Wydawnictwa Znak oraz Piql Polska cała twórczość noblistki miała zostać przekazana do Arktycznego Archiwum, jednak z uwagi na tymczasowe wstrzymanie lotów na Spitsbergen umieszczenie mikrofilmów z działami Szymborskiej zostało przeniesione na późniejszy termin, odbędzie się najprawdopodobniej w kwietniu lub maju tego roku.
- Kiedy firma PIQL zgłosiła się do Fundacji Wisławy Szymborskiej z propozycją umieszczenia twórczości noblistki na taśmie, która przetrwa 500 lat nie mogliśmy się w to nie zaangażować. Szymborska to autorka, którą wydajemy od lat, przygotowaliśmy kolekcję jej poezji i świadomość, że to dzieło przetrwa jest absolutnie niesamowita - dodaje Monika Bartys, dyrektor wydawnicza Znaku.
Istniejąca od 2017 roku Biblioteka Końca Świata ma ocalić dorobek intelektualny ludzkości na wypadek masowego kataklizmu czy katastrofy nuklearnej. Oficjalna nazwa tej niecodziennej biblioteki na wyspie Spitsbergen to Światowe Archiwum Arktyczne (World Arctic Archive). Dane zachowywane są na światłoczułych taśmach przechowywanych pod ziemią, w ujemnej temperaturze od -5 do -10 stopni Celsjusza.
- Na 35-milimetrowej rolce, przypominającej mikrofilm, zostały umieszczone zdjęcia kolejnych stron wszystkich książek Wisławy Szymborskiej. Odtworzenie tego zapisu nie wymaga żadnego specjalistycznego sprzętu – wystarczy szkło powiększające - wyjaśnia Michał Rusinek.
W ubiegłym roku w skrywanym pod śniegiem archiwum znalazła się również proza innej polskiej pisarki i noblistki Olgi Tokarczuk.
Na Spitsbergenie znajduje się także Globalny Bank Nasion, w którym przechowywane są nasiona roślin z całego świata.
