Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park im. Wisławy Szymborskiej w Krakowie zachwyca kolorami nawet mimo śnieżnej okrywy

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Ulubiony park krakowian - Park im. Wisławy Szymborskiej przy ul. Karmelickiej - wzbogacił się o zimową szatę. Śnieg, który padał dziś rano w Krakowie pokrył zieleniec gęstym puchem, choć i tak gdzieniegdzie spod zimowej okrywy, wyglądają kolorowe kwiaty.

Park przy ul. Karmelickiej zyskał imię naszej noblistki Wisławy Szymborskiej. W parku, który sąsiaduje z Wojewódzką Biblioteką Publiczną, nie brak więc odwołań do postaci i twórczości poetki.

Pojawiły się parasolki, które Wisława Szymborska notorycznie gubiła. Na zabytkowym murze pojawiła się kompozycja bibelotów. Są to najróżniejsze artefakty skupione w jednym miejscu. Niektóre przedmioty mają funkcję ozdobną, inne użytkową. Niektóre są nieruchome, a inne mogą być obracane lub przesuwane, wydają dźwięk i zachęcają do aktywności. W przestrzeni parku pojawiły się także wyklejanki. Instalacja składa się z trzech ścianek z obrotowymi płytkami, połączonymi na kształt litery „Y”. Ścianki są dwustronne, a płytki zawierają słowa (a wybrane również obrazki), z którym można ułożyć zdanie.

Zabawa polega na takim obróceniu płytek, aby powstało zdanie. Następnie można przejść na drugą stronę i przeczytać, jakie zdanie powstało. Pierwsza ścianka zawiera proste słowa, skierowana jest do najmłodszych odbiorców. Druga to powtórzenie słów z pierwszej, ale w języku angielskim. Trzecia zawiera trudniejsze słowa. Inspiracją dla tej instalacji były wyklejanki tworzone przez Szymborską z wycinków z gazet. Wyrwane z kontekstu zdania i obrazy, połączone na nowo tworzyły ciekawe i często zaskakujące treści. Spacerując po parku można również dostrzec granitowe głazy oraz stalowe litery z fragmentami wiersza „Możliwości”.

Park zlokalizowany jest w XIX-wiecznej zabudowie, na tyłach dawnych koszar Franciszka Józefa, kamienic oraz w sąsiedztwie klasztoru Karmelitów Trzewiczkowych “Na Piasku” przy ul. Karmelickiej.

Ideą projektu było stworzenie tajemniczego ogrodu, oazy w mieście – miejsca relaksu i kontemplacji. Park został zaprojektowany jako sekwencja przenikających się wnętrz ogrodowych, z których każde ma swój niepowtarzalny charakter i powiązanie z najbliższym otoczeniem. Do osiągnięcia tego efektu posłużono się nie tylko odpowiednim zaprojektowaniem zagospodarowania terenu ale również doborem roślin, w tym m.in. 125 drzew, drzew owocowych, 1,5 tys. krzewów czy 18,5 tys. bylin. Jak widać na najnowszych zdjęciach ZZM, część z roślin dalej jest w rozkwicie mimo śniegu.

Oto najcenniejsze marki na świecie!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska