Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tymbark chce przyciągnąć do siebie turystów. Tak będzie wyglądać centrum miasteczka

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Tymbark zmienia się już od jakiegoś czasu. Zabetonowany wcześniej rynek w ostatnim czasie zmienił się nie do poznania. Centrum miasteczka stało się zieloną wizytówką miasta i miejscem tętniącym życiem. Na te zmiany mieszkańcy czekali od lat. Teraz przyszedł czas na kolejną. Gmina zaprezentowała wizualizacje rewitalizacji wejścia do parku im. Zofii Turskiej.

Tymbark w ostatnich latach dynamicznie się zmienia. Zgodnie z planem rewitalizacja rynku miała zamienić betonozę w atrakcyjne, pełne zieli miejsce do wypoczynku. Władze gminy w ten sposób chciały ożywić to miejsce. Już wizualizacje prezentowały się obiecująco i budziły nadzieję, że to miejsce stanie się atrakcją regionu. Wszystko wskazuje na to, że plan udało się zrealizować i gmina postanowiła iść za ciosem. Zaprezentowano właśnie kolejny element projektu modernizacji i rozbudowy nowoczesnej infrastruktury rekreacyjnej i turystycznej.

- To projekt rewitalizacji fragmentu centrum Tymbarku, wraz z budową wejścia do istniejącego Parku im. Zofii Turskiej. Teren od parku do ul. Armii Krajowej zmieni się nie do poznania - zapewniają władze Tymbarku.

Wiadomo, że w ramach realizacji inwestycji zniknie myjnia samochodowa, w zamian, powstanie atrakcyjny i przyjazny teren do zagospodarowania czasu wolnego. Rewitalizacja tego miejsca to konsekwencja wcześniejszych działań gminy na tym obszarze, jak między innymi budowa nowej tężni solankowej.

- Projekt rozbudowy infrastruktury turystycznej w gminie Tymbark, zakłada połączenie ciągami pieszo-rowerowymi już istniejących i planowanych jej elementów. I tak, zlokalizowane w centrum Miasteczko Rowerowe z parkingiem oraz budowaną ścieżką do Podłopienia, zostanie połączone górską trasą rowerową, biegnącą do tarasu widokowego na Łopieniu - czytamy na profilu gminy w mediach społecznościowych.

Wiadomo też, że ścieżka rowerowa w kierunku Piekiełka, przebiegać będzie przez istniejący park. Z tego względu projekt przewiduje zbudowanie nowego ciągu pieszo-rowerowego oraz uporządkowanie terenu pomiędzy Przedszkolem Samorządowym i Budynkiem GS.

- Realizacja tego projektu z całą pewnością pozwoli, nie tylko uporządkować przestrzeń społeczną, poszerzy możliwości inwestycyjne tego fragmentu Tymbarku, choćby o nowe tak potrzebne punkty gastronomiczne, być może wypożyczalnię rowerów itp. Będzie to także strefa czasu wolnego, miejsce odpoczynku mieszkańców. Jest szansa także na ściągnięcie turystów przybywających do Tymbarku przez mający wkrótce powstać węzeł komunikacyjny, który tworzyć będą: modernizowana stacja kolejowa oraz Park and Ride.

Warto dodać, że w ubiegłym tygodniu zaprezentowana została koncepcja wraz z wizualizacją tarasu widokowego, jaki ma powstać na Górze Łopień. Na zwanej przez miejscowych "wyspie skarbów" zaplanowano budowę nietypowego obiektu, który wielu kojarzy się z nadmorską atrakcją. Mowa o górskim molo, które umożliwi turystom podziwianie nie tylko całej okolicy Beskidu Wyspowego, ale także odległych Tatr. Ma być to pomost spacerowy w koronach drzew. Nie chcą tam kolejnej już wieży widokowej.

- Chcieliśmy zbudować coś na kształt molo, taki podest spacerowy. Jesteśmy na etapie projektowania, za kilka tygodni będziemy mogli pokazać wizualizacje. Na Łopieniu nie ma potrzeby stawiania wieży, których w okolicy jest pod dostatkiem. Chcemy żeby ta atrakcja wyróżniała się na tle lokalnym - mówi "Gazecie Krakowskiej" Paweł Ptaszek, wójt gminy Tymbark, ale nie chce zdradzać szczegółów dopóki projekt nie zostanie ukończony.

Wybrana została już lokalizacja na polance nad Podłopieniem, a dzięki zmianom w miejscowym planie zagospodarowania, które zostały przeprowadzone jakiś czas temu nic nie stoi na przeszkodzie, aby atrakcja mogła powstać. Gmina będzie chciała zdobyć środki zewnętrzne na ten cel w trzecim kwartale roku.

To wyjątkowe miejsce na mapie Małopolski. Astro Centrum w Chełmcu oficjalnie otwarte!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska