FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek
U stóp Wawelu, przy ulicy Powiśle 11 z początkiem 2022 roku pojawi się nietypowy zegar słoneczny, działający także w nocy. Specjaliści mówią, że to możliwe, a Fundacja TworzyMy Kraków, znana z realizacji projektu Kapsuły Czasu, ogłosiła właśnie konkurs na projekt architektoniczny zegara.
„Obiekt ma stanowić wyobrażenie autora lub autorów na temat „Zegara Słonecznego” - instalacji nie związanej na stałe z gruntem, mającej dowolny kształt. Pomysł powinien nosić znamiona nowatorskiego rozwiązania architektonicznego i łączyć w sobie elementy sztuki nowoczesnej z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań technologicznych” - czytamy w założeniach konkursu.
W jury, które wyłoni zwycięski projekt obok wybitnych specjalistów z dziedziny sztuki i architektury zasiądą eksperci z zakresu astronomii. Prace oceniać będą m.in.: dyrektor Obserwatorium Astronomicznego UJ prof. dr. hab. Marian Soida, popularyzator astronomii Radosław Kosarzycki, prof. dr hab. Zbigniew Zembaty, architekt Stanisław Deńko, Plastyk Miasta Krakowa Agnieszka Łakoma oraz dziennikarz naukowy Karol Wójcicki.
Projekty konkursowe można zgłaszać do 14 marca. Oprócz realizacji projektu, na zwycięzcę czeka nagroda główna w wysokości 15 tys. zł. Laureatów konkursu poznamy w maju 2021 roku.
Zegar powinien działać w systemie całodobowym, powinien uwzględniać także symulację ruchu Słońca po ekliptyce oraz wskazanie czasu słonecznego i strefowego - wylicza Agnieszka Cudek z Fundacji TworzyMy Kraków. - Po wakacjach ruszy budowa zegara, w zależności od tego jak bardzo skomplikowany będzie projekt, który zostanie wybrany do realizacji i z jakich materiałów zostanie zrealizowany, powinien być gotowy w styczniu 2022 roku.
Zegar słoneczny to druga inicjatywa Fundacji TworzyMy Kraków działającej na rzecz zmiany dotychczasowego wizerunku przestrzeni publicznej, wcześniejsza realizacja to mobilna rzeźba Kapsuła Czasu, w której sercu zamknięte zostały prace obrazujące nasze wizje na temat przyszłości. Obecnie Kapsułę można oglądać kampusie UJ.
Na terenie kampusu UJ Kapsuła będzie stała do 1 marca, później rozpocznie się jej turnee po Polsce. Najpierw będzie eksponowana w łódzkiej Manufakturze, następnym przystankiem będzie Warszawa, w maju rzeźba stanie u stóp warszawskiej Syrenki, a w sierpniu zostanie przewieziona do Giżycka. Na kampus UJ wróci na inaugurację roku akademickiego – wyjaśnia Agnieszka Cudek.
- Kraków sprzed niemal stu lat na kolorowych zdjęciach!
- Nowy sklep internetowy Magdy Gessler. Ceny zwalają z nóg. Flaczki za 50 złotych!
- Tropiki zaledwie dwie godziny drogi od Krakowa! [ZDJĘCIA]
- Organizator orgii w Brukseli poszukiwany przez policję z Wadowic?
- Mieszkania w Krakowie dla milionerów. Tak można mieszkać!
- Andrzej Duda jednym telefonem załatwił otwarcie stoków
