https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Udało się! Ciężko chorzy już nie będą głodować

Anna Górska
archiwum Polskapresse
Udało się. Wygraliśmy. Pacjenci już nie będą głodować. Koniec z kolejką po żywienie dojelitowe w naszym regionie. Po interwencji "GK" dyrekcja NFZ obiecała rozwiązać problem ciężko chorych ludzi, którzy musieli miesiącami czekać na żywienie i zwyczajnie umierali z głodu.

W piątek w tej sprawie Barbara Bulanowska, szefowa NFZ, skontaktowała się z prof. Antonim Czupryną, prorektorem Collegium Medicum. W porozumieniu z dyrekcją Szpitala Uniwersyteckiego podjęto decyzję, że lecznica przyjmie dodatkowych pacjentów z "kolejki".

- Prorektor Czupryna zapewnił, że uniwersyteccy lekarze zaopiekują się chorymi - poinformowała Jolanta Pulchna, rzecznik NFZ. - Mamy nadzieję, że już wkrótce u pacjentów zostanie wdrożone żywienie dojelitowe. Dramatyczne historie chorych, które poznaliśmy dzięki "GK" przypominają nam, jak wiele jest do zrobienia, by żaden pacjent potrzebujący natychmiastowego leczenia nie pozostał bez opieki - skwitowała Pulchna.

Czytaj także:**Małopolska: chorzy skazani na głodówkę**

Chorzy mogą się zgłaszać do poradni przy Klinice Chirurgii Ogólnej i Gastroenterologicznej przy ul. Kopernika 40 w Krakowie. Zarejestrować się można pod nr tel. 12 424-80-43, 12 424-80-42.
"Gazeta Krakowska" przez kilka dni opisywała dramat pacjentów, którzy nie mogą samodzielnie jeść i wymagają żywienia dojelitowego, którego nie otrzymują. Wszystko dlatego, że w budżecie NFZ brakuje pieniędzy na sfinansowanie wszystkich świadczeń.

W efekcie szpitale odsyłają chorych z kwitkiem, by nie wykonywać zabiegów ponadlimitowych. W tym czasie pacjenci cierpią głód. Brak odpowiedniego żywienia prowadzi też do kolejnych powikłań i osłabienia organizmu, a nawet śmierci chorego. W Małopolsce tylko trzy krakowskie ośrodki świadczą tę usługę: Szpital Uniwersytecki, Szpital Dziecięcy w Prokocimiu i prywatna przychodnia "Nutrimed". Małopolski NFZ na to świadczenie przeznacza 6 mln zł. To jednak zbyt mało, by zapłacić za opiekę nad wszystkimi potrzebującymi.

Oni zaś i ich rodziny przeżywają prawdziwy koszmar. Jeden z czekających to 18-letni chłopak, który waży 28 kg. Podobnie jak Maciek Świerk z Zakopanego. Jego mama - Maria Świerk ma nadzieję, że wreszcie jej syn zapomni, co to głód. - Cieszę się, że udało załatwić tę sprawę, bo stan Macieja z każdym dniem się pogarsza - nie kryje wzruszenia.

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Wojna kiboli w Nowej Hucie: 14 lat za kratami za śmierć nastolatka?
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

r
rutyr
W dawnych czasach za smierc glodowa Polakow byli odpowiedzialni Sovieci i Nazisci w swoich obozach koncentracyjnych. W dzisiejszych czasach za smierc glodowa Polakow jest odpowiedzialny NFZ, czyli wniosek ze istnieje znak rownosci pomiedzu KGB, NSDAP oraz NFZ. Wszytkie te organizacje to organizacje zbrodnicze odpowiedzialne za smierc Polakow.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska