Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Udało się! Ciężko chorzy już nie będą głodować

Anna Górska
archiwum Polskapresse
Udało się. Wygraliśmy. Pacjenci już nie będą głodować. Koniec z kolejką po żywienie dojelitowe w naszym regionie. Po interwencji "GK" dyrekcja NFZ obiecała rozwiązać problem ciężko chorych ludzi, którzy musieli miesiącami czekać na żywienie i zwyczajnie umierali z głodu.

W piątek w tej sprawie Barbara Bulanowska, szefowa NFZ, skontaktowała się z prof. Antonim Czupryną, prorektorem Collegium Medicum. W porozumieniu z dyrekcją Szpitala Uniwersyteckiego podjęto decyzję, że lecznica przyjmie dodatkowych pacjentów z "kolejki".

- Prorektor Czupryna zapewnił, że uniwersyteccy lekarze zaopiekują się chorymi - poinformowała Jolanta Pulchna, rzecznik NFZ. - Mamy nadzieję, że już wkrótce u pacjentów zostanie wdrożone żywienie dojelitowe. Dramatyczne historie chorych, które poznaliśmy dzięki "GK" przypominają nam, jak wiele jest do zrobienia, by żaden pacjent potrzebujący natychmiastowego leczenia nie pozostał bez opieki - skwitowała Pulchna.

Czytaj także:**Małopolska: chorzy skazani na głodówkę**

Chorzy mogą się zgłaszać do poradni przy Klinice Chirurgii Ogólnej i Gastroenterologicznej przy ul. Kopernika 40 w Krakowie. Zarejestrować się można pod nr tel. 12 424-80-43, 12 424-80-42.
"Gazeta Krakowska" przez kilka dni opisywała dramat pacjentów, którzy nie mogą samodzielnie jeść i wymagają żywienia dojelitowego, którego nie otrzymują. Wszystko dlatego, że w budżecie NFZ brakuje pieniędzy na sfinansowanie wszystkich świadczeń.

W efekcie szpitale odsyłają chorych z kwitkiem, by nie wykonywać zabiegów ponadlimitowych. W tym czasie pacjenci cierpią głód. Brak odpowiedniego żywienia prowadzi też do kolejnych powikłań i osłabienia organizmu, a nawet śmierci chorego. W Małopolsce tylko trzy krakowskie ośrodki świadczą tę usługę: Szpital Uniwersytecki, Szpital Dziecięcy w Prokocimiu i prywatna przychodnia "Nutrimed". Małopolski NFZ na to świadczenie przeznacza 6 mln zł. To jednak zbyt mało, by zapłacić za opiekę nad wszystkimi potrzebującymi.

Oni zaś i ich rodziny przeżywają prawdziwy koszmar. Jeden z czekających to 18-letni chłopak, który waży 28 kg. Podobnie jak Maciek Świerk z Zakopanego. Jego mama - Maria Świerk ma nadzieję, że wreszcie jej syn zapomni, co to głód. - Cieszę się, że udało załatwić tę sprawę, bo stan Macieja z każdym dniem się pogarsza - nie kryje wzruszenia.

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Wojna kiboli w Nowej Hucie: 14 lat za kratami za śmierć nastolatka?
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska