https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ukraina w Unii Europejskiej. W czerwcu 2022 r. wstępna pozytywna ocena Komisji Europejskiej. Polska nalega na przyspieszoną procedurę

Tomasz Dereszyński
Opracowanie:
Ukraina otrzymała niecałe dwa tygodnie temu od Komisji Europejskiej dokumenty, które musi wypełnić każdy kraj starający się o członkostwo w Unii. Pierwszą, wypełnioną cześć, władze w Kijowie odesłały kilka dni temu.
Ukraina otrzymała niecałe dwa tygodnie temu od Komisji Europejskiej dokumenty, które musi wypełnić każdy kraj starający się o członkostwo w Unii. Pierwszą, wypełnioną cześć, władze w Kijowie odesłały kilka dni temu. SERGEI SUPINSKY/AFP/East News
W czerwcu 2022 r. jest spodziewana wstępna pozytywna ocena Komisji Europejskiej w sprawie nadania Ukrainie statusu kraju kandydującego do Unii Europejskiej.

Mówił o tym w środę 20 kwietnia w Kijowie przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Zapewniał, że po opublikowaniu opinii umieści tę sprawę na najbliższym, unijnym szczycie, by uzyskać opinię wszystkich krajów członkowskich.

A w Unii na razie są różnice zdań.

W sprawie nadania Ukrainie statusu kandydata Polska wraz z grupą krajów nalega na przyspieszoną procedurę i możliwie szybką zgodę unijnych stolic, ale niektóre państwa Europy Zachodniej są ostrożne, żeby nie powiedzieć niechętne. Szef Rady Europejskiej Charles Michel przyznał w Kijowie, że na razie jednomyślności nie ma. "Nie jest tajemnicą, że są różnice zdań i różne wrażliwości wśród krajów członkowskich dotyczące zasad rozszerzania Unii, ale zaczęliśmy już dyskusję na temat Ukrainy, by decyzje były podejmowane możliwie szybko" - dodał Charles Michel.

Jeśli chodzi o procedury to Ukraina otrzymała niecałe dwa tygodnie temu od Komisji Europejskiej dokumenty, które musi wypełnić każdy kraj starający się o członkostwo w Unii. Pierwszą, wypełnioną cześć, władze w Kijowie odesłały kilka dni temu. Druga część wypełnionego kwestionariusza jest spodziewana w Brukseli w połowie przyszłego miesiąca. Komisja Europejska już zapewniła, że chce skrócić procedury ze standardowego półtora roku do kilku miesięcy. Ale kluczowa w tej sprawie będzie decyzja państw członkowskich.

Beata Płomecka, Polskie Radio 24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gajewska o poparciu wyborców dla Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Najlepsze książki na Dzień Dziecka dla młodych czytelników

Najlepsze książki na Dzień Dziecka dla młodych czytelników

Fortepian za prawie 130 tys. zł już stoi nad Bagrami. Każdy będzie mógł na nim zagrać

Fortepian za prawie 130 tys. zł już stoi nad Bagrami. Każdy będzie mógł na nim zagrać

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska