Verhofstadt: Jeśli to uzgodnimy, migranci będą mogli wjechać do UE
O osobliwej "recepcie" na kryzys migracyjny belgijskiego eurodeputowanego z frakcji Odnówmy Europę, do której w PE należy Róża Thun z Polski 2050 informuje Tvp.info. Serwis przywołuje wystąpienie, które Guy Verhofstadt wygłosił na forum Parlamentu Europejskiego podczas debaty o Pakcie Migracyjnym. Choć Belg z uznaniem odniósł się do samego paktu, to wskazywał na pewne jego niedociągnięcia, które należy w nim poprawić. Według niego, brakuje dwóch elementów.
– Po pierwsze: prawdziwych, legalnych dróg wjazdu do Unii Europejskiej. Europejskich ram legalnej migracji opartych na „niebieskiej karcie”, a nie na 27 różnych systemach. Drugą rzeczą jest moim zdaniem umożliwienie ludziom ubiegania się o azyl lub status uchodźcy w kraju pochodzenia. Albo w kraju tranzytowym! Wiecie, na czym polega dramat i tragedia? Na tym, że ludzie muszą przyjeżdżać do Europy, na jej terytorium, aby prosić o azyl! – mówił europoseł frakcji Odnowić Europę.
Dalej Verhofstadt zaproponował wprost, aby wykorzystać konsulaty i ambasady państw członkowskich. Do czego? Aby nielegalni migranci mogli w nich ubiegać się o azyl.
– Jeśli to uzgodnimy, (imigranci) będą mogli wjechać do Unii Europejskiej, a tego brakuje w waszym pakiecie – ocenił.
Bruksela chce wymusić na państwach członkowskich przyjmowanie nielegalnych migrantów
W Parlamencie Europejskim odbyła się w środę debata o "potrzebie szybkiego przyjęcia pakietu w sprawie azylu i migracji". Trzeba natychmiast wprowadzić wspólny europejski system azylowo-migracyjny – naciskał wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Margaritis Schinas, a Manfred Weber, szef największej frakcji w Parlamencie Europejskim - EPL, do której należą PO i PSL - przekonywał do tzw. paktu migracyjnego. – Potrzebujemy mechanizmów solidarnościowych dotyczących rozdzielania migrantów. Potrzebujemy skończyć z zakłamaniem w UE. To jest moment prawdy. Potrzebujemy europejskiego rozwiązania. (...) To jest kwestia historyczna. To prawdopodobnie najważniejsza reforma tej kadencji. Powinniśmy ten temat zamknąć w tej kadencji. Jeśli się to nie uda, to otworzymy furtkę dla populistów i radykałów – stwierdził Weber.
Również w środę, w Brukseli, na posiedzeniu ambasadorów państw członkowskich przy Unii Europejskiej, przyjęto ostatni element paktu migracyjno-azylowego. Polska i Węgry były przeciw, a Słowacja, Czechy i Austria wstrzymały się od głosu. Decyzja otwiera drogę do rozpoczęcia negocjacji z Parlamentem Europejskim nad ostatecznym kształtem nowych przepisów.
Tvp.info, PAP
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

lena