18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ulica z błędem, czyli kiedy i jak zmieniano nazwy w Podgórzu

Mateusz Drożdż
Ulica Staromostowa. Tej podgórskiej nazwy nigdy nie zmieniono
Ulica Staromostowa. Tej podgórskiej nazwy nigdy nie zmieniono Anna Kaczmarz
Zmiany były nieuchronne i konieczne, bo po połączeniu się Krakowa i Podgórza w lipcu 1915 r. pojawiło się kilkanaście dublujących się nazw ulic po północnej i południowej stronie Wisły. Dlatego mimo toczącej się wojny światowej, radni miejscy wspierani przez członków Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa przygotowali propozycję działania. 16 stycznia 1917 r. radni, w tym grupa 16 rajców reprezentujących Podgórze, uchwalili zmiany nazw większości ulic w nowej części Krakowa.

Niektóre zmiany były tylko kosmetyczne - ul. Tadeusza Rejtana zmieniono na ul. Rejtana, a ul. Czarnieckiego - na ul. Czarneckiego. W innych przypadkach różnice były zasadnicze. Nazwy ulic, które występowały już na Kazimierzu - Krakowska, Wąska i Piekarska - zmieniono i nazwano odpowiednio: Brodzińskiego, Wita Stwosza i Młynarską. Te, które były identyczne z ulicami na Piasku - Batorego, Sobieskiego i Kochanowskiego, zamieniono na: św. Benedykta, Hetmańską (nawiązując do funkcji Jana III Sobieskiego przed wyborem na króla) i św. Kingi. Nazwy powtarzające się z tymi na Wesołej - Kołłątaja i Kopernika zamieniono odpowiednio na: Krasickiego i Traugutta.

Ul. Kościuszki już w Krakowie występowała - wiodła przez Półwsie Zwierzynieckie do kopca Kościuszki - dlatego tej z nowej części miasta zmieniono nazwę na ul. Warneńczyka. Podgórskie ulice wieszczów Mickiewicza i Słowackiego nazwano odpowiednio ulicami Jana Zamojskiego i Salinarną. Dla Wandy, która już patronowała ulicy na Grzegórzkach, wybrano nazwę ul. Dąbrówki na pamiątkę żony Mieszka I. Ulicę Wiślną zmieniono na Cłową, Wolską- na Parkową, 3 Maja na Legionów, a ul. Andrzeja Potockiego, która w Krakowie wiodła do dworca kolejowego (obecna ul. Westerplatte) nazwano ul. Jana Tarnowskiego. Podgórski Rynek Mały na pamiątkę długich negocjacji i osiągniętego kompromisu, który umożliwił połączenie obu miast, nazwano placem Zgody.

Zmianie uległo 20 nazw ulic, co było znaczną częścią wszystkich nazw ulicznych w Podgórzu. Nie oznaczało to wszakże, że władze Krakowa przeprowadziły czystkę i próbowały zatrzeć tożsamość nowej dzielnicy. Bez zmiany pozostały nazwy występujące tylko na tym terenie, np. ul. Kalwaryjska, Sokolska, Staromostowa, Targowa, Krakusa, Długosza, Krzemionki, św. Floryana, Smolki, a także ul. Józefińska nazwana na cześć założyciela Podgórza cesarza Józefa II oraz pl. Emila Serkowskiego noszącego miano dawnego burmistrza tego miasta.

Mało tego, ul. Czarnieckiego zmienioną w 1917 r. z błędem na ul. Czarneckiego, już rok później nie tylko przywrócono dawną nazwę, ale i usunięto jej dublerkę z terenu "starego" Krakowa. Istniejącą pod tą nazwą ulicę na Piasku przemianowano na ul. św. Teresy. Pozostawiono także podgórską ul. Rejtana, zamieniając identycznie nazwaną ulicę w Krowodrzy na ul. Racławicką.

W okresie międzywojennym dokonano kolejnych zmian w Podgórzu - ul. Kraszewskiego nazwano ul. Jana Henryka Dąbrowskiego, ul. Salinarną - ul. Lwowską, ul. św. Floryana - ul. Stromą, a ul. Twardowskiego zamieniono na ul. Węgierską.

Po II wojnie światowej pojawiły się nowe ulice i nowi patroni, zmieniano także nazwy starym - pl. Zgody nazwano pl. Bohaterów Getta, ul. Kalwaryjską - ul. Wincentego Pstrowskiego, ul. Wita Stwosza - ul. Piwną, ul. Legionów - ul. Cekiery, a potem ul. Stawarza, a ul. Smolki po cichu wymieniono osobę patrona. Zamiast polityka galicyjskiego Franciszka, ulicy patronuje teraz profesor historii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Umiejętności Stanisław. Po 1990 r. nastąpiły kolejne i chyba już ostatnie zmiany- m.in. przywrócono dawną nazwę ul. Kalwaryjskiej, z planów miasta zniknęła ul. Młynarska, a ul. Legionów zyskała swą obecną nazwę - ul. Legionów Piłsudskiego.

Wybierz najlepsze zdjęcie naszych fotoreporterów 2012 roku [GALERIA]


Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska