Było to o 2,9 procent więcej firm niż w czerwcu, w którym zanotowano 68 upadłości oraz 1,4 procent więcej niż w lipcu 2011 r., kiedy to upadło 69 firm. Mimo ustabilizowania się łącznej liczby upadłości przedsiębiorstw niepokojące dane z polskiej gospodarki stanowią przesłankę do podwyższenia prognozowanej liczby upadłości do końca roku.
Jak szacuje Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, wzrost gospodarczy w drugim kwartale tego roku był mniejszy niż spodziewano się jeszcze na wiosnę i wyniesie 2,6 procent. Zarówno w trzecim jak i w czwartym kwartale 2012 r. dynamika Produktu Krajowego Brutto wyniesie 2,3 procent. Wciąż należy spodziewać się wysokiego poziomu upadłości w budownictwie. Niższa niż w poprzednich kwartałach dynamika PKB znajdzie odzwierciedlenie w kondycji przedsiębiorstw. W czerwcu dynamika produkcji budowlano – montażowej okazała się ujemna wynosząc -5,1 proc. Wyniki budownictwa ukazują trudną sytuację w tym segmencie gospodarki. W przypadku przedsiębiorstw działających w tej branży w najbliższym czasie należy spodziewać się utrzymania dotychczasowego poziomu upadłości. Przed dalszą falą upadków firm budowlanych może ustrzec rządowa inicjatywa łagodząca skutki bankructwa firm zaangażowanych w realizację projektów infrastrukturalnych.
- Niestety obniżenie prognoz wzrostu polskiej gospodarki powodują konieczność dalszego przeszacowania prognoz w kierunku bardziej pesymistycznym - podają eksperci z KUKE. - Przy założeniu obniżenia tempa wzrostu gospodarczego w tym roku do poziomu 2,7 proc. wraz z obniżeniem wskaźnika rentowności obrotu netto firm do 3,8 proc., spodziewany jest wzrost liczby upadków przedsiębiorstw. W całym roku może upaść 203 firm prowadzonych w postaci indywidualnej działalności gospodarczej, czyli 66,4 proc. więcej w stosunku do roku ubiegłego, kiedy upadło ich 122. W przypadku spółek prawa handlowego swoją działalność w drodze prawa upadłościowego i naprawczego zakończy 675 firm (w ubiegłym roku 598), stanowi to wzrost o 12,9 proc.. Oznaczałoby to, że w całym roku upadnie łącznie około 878 wszystkich przedsiębiorstw, czyli 21,9 proc. więcej niż w roku ubiegłym.
