https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Upamiętnią 82. rocznicę Zagłady Żydów w Mszanie Dolnej

Remigiusz Szurek
Opracowanie:
Centralnym punktem mszańskich obchodów będzie ceremonia przy masowej mogile Żydów na tzw. Pańskim. Zostaną wówczas odczytane imiona i nazwiska ponad tysiąca ofiar Zagłady w Mszanie
Centralnym punktem mszańskich obchodów będzie ceremonia przy masowej mogile Żydów na tzw. Pańskim. Zostaną wówczas odczytane imiona i nazwiska ponad tysiąca ofiar Zagłady w Mszanie Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press, zdjęcie poglądowe
W najbliższą niedzielę 18 sierpnia w Mszanie Dolnej odbędą się uroczystości związane z rocznicą największej masowej egzekucji w regionie: 19 sierpnia 1942 roku na polach „Pańskiego” zamordowana została praktycznie cała społeczność mszańskich i okolicznych Żydów, w tym chrześcijan o żydowskich korzeniach.

Do udziału w obchodach 82. Rocznicy Zagłady w Mszanie Dolnej zapraszają fundacja Sztetl Mszana Dolna i Miasto Mszana Dolna. W niedzielę, 18 sierpnia o godz. 12 w Miejskiej Bibliotece odbędzie się konferencja na temat Holokaustu w regionie. Przedstawione przez lokalnych działaczy, dramatyczne wydarzenia w Mszanie Dolnej, zostaną poszerzone o szerszy kontekst pochodzenia ofiar z sąsiednich miejscowości oraz przebieg Zagłady na Podhalu i w Rabce.

Gościem specjalnym wydarzenia będzie córka jednego z nielicznych ocalonych z mszańskiej masakry, pochodzącego z Dobrej Lejba Gatterera, Ruth. Sylwetkę kata Sądecczyzny, Heinricha Hamanna przedstawi sądecki historyk Artur Franczak.

Centralnym punktem mszańskich obchodów będzie ceremonia przy masowej mogile Żydów na tzw. Pańskim. Zostaną wówczas odczytane imiona i nazwiska ponad tysiąca ofiar Zagłady w Mszanie.

Jak przypomina Urząd Miasta w Mszanie Dolnej, w ubiegłym roku społecznicy ze Sztetl Mszana Dolna przywrócili je, spoczywającym 81 lat bezimiennie, stawiając przy grobie granitową tablicę. W tym roku imiona te zabrzmią w publicznej przestrzeni, jako ważne przywołanie pamięci.

Na zwieńczenie uroczystości organizatorzy ponownie zaproszą wszystkich zainteresowanych do biblioteki, tym razem na koncert żeńskiego kwartetu smyczkowego „Con Affetto”. W programie przewidziano utwory żydowskich kompozytorów, przedwojenne tanga, niezapomniane walce, motywy ze „Skrzypka na dachu”.

19 sierpnia 1942 roku doszło do największej masowej egzekucji w regionie: na polach „Pańskiego” wymordowana została praktycznie cała społeczność mszańskich i okolicznych Żydów, w tym chrześcijan o żydowskich korzeniach. Zginęli tu przesiedleńcy z Łodzi, Krakowa, Zembrzyc, Bielska Białej, Gdańska i wielu innych miast, duże grupy Żydów z Dobrej i Skrzydlnej. Dwa inne miejsca martyrologii mszańskich Żydów znajdują się przy ul. Ogrodowej i na cmentarzu żydowskim przy ul. Zakopiańskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska