Na jednej z ławek widnieje imię Ignacy, a to dlatego, że o to, żeby Urbanią Górę włączyć do akcji „Odkryj Beskid Wyspowy” i co roku „odkrywać” zabiegał zmarły w marcu br. Ignacy Hanusiak. Dopiął tego celu i w 2016 roku po raz pierwszy odbyła się wspólna wyprawa na Urbanią Górę. Organizatorzy akcji stawiając tam teraz tę ławkę uczcili jego pamięć.
Druga ławka nosi imię Józef, a Józef Wrona, twórca słynnej Kalwarii Tokarskiej, z myślą o którym powstała, miał okazję w niedzielę ją wypróbować i na niej odpocząć.
I nie tylko on. Ławki są ogólnodostępne i od teraz będzie mógł na nich odpocząć każdy kto wejdzie na szczyt Urbaniej Góry. Po drodze zaś każdy będzie miał okazję oglądać stacje Kalwarii i zdobiące je rzeźby, które są dziełem życia pana Józefa.
Turyści dopisali, pogoda też – mówił Czesław Szynalik, pomysłodawca i organizator akcji „Odkryj Beskid Wyspowy”.
Wśród turystów, którzy w niedzielę zdobywali Urbania Górę najmłodsza miała zaledwie 17 miesięcy, a najstarszy 83 lata! To Wiktoria z Krakowa i pan Tadeusz z Rabki. Tych i innych „naj” uczestników wyprawy wyłoniły tradycyjne konkursy przeprowadzone na szczycie.
Uczestnik z najdalszego zakątka Polski przybył aż z Lubina. Konkurs wiedzy o Beskidzie Wyspowym i gminie Tokarnia wygrał Marek Jakobczyk z Kielc. Najmilszą uczestniczką wyprawy została Elżbieta Kania z Więciórki, a najmilszym uczestnikiem Stanisław Bierówka z Tokarni. Tytuł „Rodzinne odkrywanie” przypadł w udziale rodzinom Rapaczów i Ciapałów, którzy weszli na szczyt w składzie…. 24-osobowym.
Na Urbaniej Górze wszystkich przywitał gospodarz gminy Tokarnia, wójt Marek Kluska, a następnie odprawiona została polowa msza św. O jej oprawę muzyczną zadbał chór z Krzczonowa.
KGW Więciorka zadbało natomiast o to, aby uczestnicy mogli się posilić po wysiłku i mieli siłę na dalsze wędrowanie, zwłaszcza że część osób wyruszyła później w dalszą trasę czarnym szlakiem, przez Zembalową do Lubnia. Sprawy organizacyjne wzięli na siebie: Kliszczackie Centrum Kultury w Tokarni oraz strażacy z OSP Tokarnia i OSP Więciórka.
Projekt „Odkryj Beskid Wyspowy” jest realizowany przy wsparciu województwa małopolskiego w ramach konkursu Małopolska Gościnna.
Następne wyjście w góry w ramach akcji już w niedzielę. Celem będzie Śnieżnica. Wyjście na nią będzie ze Skrzydlnej (zbiórka godz.8.00 parking koło kościoła). Tego samego dnia na stacji kolejowej w Kasinie Wielkiej odbędzie się XI Galicyjski Piknik Kolejowy i Bicie Rekordu Świata w śpiewaniu piosenki kolejowej "Wars wita Was" .
Tego lata zdobywane będą jeszcze m.in. Luboń Wielki, Szczebel i Lubomir
Jubileusz Respektu Myślenice! Kobiecy futbol nad Rabą ma się świetnie
- Są bezcenne i piękne. Małopolska ma ich najwięcej w Polsce! Zobacz!
- Ranking łowisk w Małopolsce. Gdzie na ryby? Wędkowanie w Krakowie i okolicach
- Dwór w Modlnicy w pięknej scenerii. Otworzył bramy dla turystów i mieszkańców
- Zamek Tenczyn z niezwyczajnymi widokami. Bramy znów otwarte dla turystów!
- Nowy sezon na zamku w Dobczycach rozpoczęty. Te atrakcje przyciągają turystów!
- Proszowice 15 lat temu. Zobacz jak zmieniło się miasto. Część II galerii
Wzrasta popyt na rynku nieruchomości
