Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Uroczystości w Brzezince w Dniu Pamięci o Wysiedlonych
W latach 1940 - 1941 w związku z budową, a potem rozbudową przez Niemców obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau okupant wysiedlił z miejscowości na ziemi oświęcimskiej kilkanaście tysięcy mieszkańców. Pierwszy etap nastąpił w czerwcu 1940 roku. Potem były kolejne aż do wiosny 1941 roku.



- W sumie w efekcie masowych wysiedleń z Oświęcimia i okolic usunięto około 17 tys. osób. Całkowicie zniszczono osiem wsi - przypominają przedstawiciele Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.


W 83 rocznicę tamtych wydarzeń przed Tablicami Pamięci znajdującymi się w przed Bramą Śmierci byłego obozu w Brzezince złożono kwiaty i zapalono znicze. Wśród uczestników uroczystości byli samorządowcy z gminy Oświęcim z zastępcą wójta Haliną Musiał, powiatu ze starostą Andrzejem Skrzypińskim, a także przedstawiciele placówek i organizacji z terenu ziemi oświęcimskiej, w tym Stowarzyszenia Poszkodowanych przez III Rzeszę, Stowarzyszenia Górników i Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau. W imieniu mieszkańców Brzezinki hołd wysiedlonym oddali radni Andrzej Ryszka, Zbigniew Krzemień i Mariusz Syrek.


Wiosną 1941 r. Niemcy wysiedlili mieszkańców Brzezinki, Broszkowic, Babic, Harmęż, Pław, Boru, Rajska oraz przedmieść Oświęcimia. Wysiedlenia były skutkiem utworzenia tzw. Strefy Interesów KL Auschwitz. Później do 1943 roku Niemcy wysiedlili również co najmniej 600 osób z Monowic w związku z rozbudową zakładów IG Farben.


Część mieszkańców deportowano do Generalnego Gubernatorstwa, ale przeważająca większość znalazła przejściowe schronienie w Oświęcimiu i jego okolicach.
Wysiedlenia ludności żydowskiej z Oświęcimia
9 marca 1941 r. Niemcy rozpoczęli wysiedlenia do gett Żydów z Oświęcimia noszącego podczas okupacji niemiecką nazwę Auschwitz. Pierwsi wysiedleni zostali umieszczeni w Chrzanowie. Większość spośród 7 tysięcy osób społeczności żydowskiej stanowiącej mieszkańców przedwojennego Oświęcimia zginęła później w niemieckim obozie Auschwitz.
Źródło: Gmina Oświęcim
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Tak zmieniła się jedna z najważniejszych dróg na południu Polski
- Ważne inwestycje kolejowe na stacjach w Małopolsce zachodniej
- W Oświęcimiu mają prezydenta. W Kętach i Zatorze poznają go po drugiej turze
- Morsy w Oświęcimiu zakończyły sezon. Wiedzą, kiedy rozpoczną nowy. WIDEO
- Kibice na hokejowym finale w Oświęcimiu. Cała hala dopinguje, Unia tego potrzebuje!
- Centrum Kardiologii w Oświęcimiu w nowej siedzibie przyjęło blisko 3,8 tys. pacjentów
